Kedi’den Kadı Olursa…

Kedi’den Kadı Olursa…

Kedi’den Kadı Olursa…

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 05 Ocak 2013, Cumartesi

Haberi Paylaşın: 
Kedi’den Kadı Olursa…
 
Baykuşlarla Kargaların savaşı sonrasında, Karga, Turna ve Tavşan, hükümdarların kötü olması halinde neler olacağı üzerine sohbet ediyorlarmış. Kötü hükümdarlara destek verenlerin başına gelenleri bir güzel anlatmışlar… Okuyalım:
 
“Karga demiş ki;
-…Baykuşun durumundan yana söylediklerimle birlikte, birde şu var ki; onda aldatma, hile ve tuzak kurma zihniyeti vardır. Hükümdarların en kötüsü hilekar ve aldatıcı olandır. Hilekar bir hükümdara müptela olup da ona hizmet eden kimseye, kedinin hakemliğine başvurduklarında Tavşan ile Toygar’ın başına gelen felaket isabet eder.
Turna:
-Bu nasıl oldu?
Karga:
-Toygarlardan bir komşum vardı, yuvama yakın bir ağacın gövdesinde bulunur, beni çok ziyaret ederdi. Derken onu görmez oldum, kaybettim. Nereye kaybolduğunu da bilmiyordum, onun bana görünmeyişi epeyce uzadı. Bir gün Toygar’ın yerine bir Tavşan gelip yerleşti. Tavşanla cedelleşmeyi uygun görmedim. Bir müddet orada kaldı. Nihayet, bir zaman geçtikten sonra Toygar dönüp yerine geldi, orada Tavşan’ı buldu, şöyle dedi:
-Bu yer benimdir, çekil buradan.
Tavşan ise şöyle cevap verdi:
-Mesken, şu anda benimdir, benim elimin altındadır, sen ise bir davacısın, eğer bir hakkın varsa, bana karşı yardım iste.
Toygar şöyle dedi:
-Hakim bize yakındır, gel ona gidelim.
Tavşan:
-Hakim kim?
Toygar:
-Deniz kenarında bir kedi var, ibadete dalmış, gündüzleri oruç tutar, bütün gece namaz kılar, hiçbir hayvana eziyet etmez, kan akıtmaz, geçimi otlardan ve denizin kendisine attığı şeylerden ibaret; istersen onun hakemliğine başvuralım, ona rıza gösterelim.
Tavşan:
-Eğer anlattığın gibi ise beni ona rıza göstermeye sevk edecek başka ne bulunur ki?
Tavşan’la Toygar Kedi’ye gittiler, ben de, devamlı oruç tutan kedinin hakimliğine bakmak için peşlerini takip ettim. Kedi, Tavşan’la Toygar’ın kendine doğru gelmekte olduklarını görünce ayağa kalkarak, namaz kılmaya başladı, huşu ve zahidlik gösterişinde bulundu. Tavşan’la Toygar, Kedi’nin müşahede ettikleri halinden memnun oldular, hürmet ve tazim içinde ona yaklaştılar, selam verip aralarında hüküm vermesini istediler. Kedi, hikayeyi kendisine anlatmalarını onlara emretti, onlarda anlattılar. Dedi ki onlara:
-İhtiyarlık geldi bana, kulaklarım ağırlaştı, bana yaklaşın da söylediklerinizi duyurun.
Onlarda yaklaştılar, durumu tekrar anlatarak hükmünü istediler.
Kedi şöyle konuştu:
-Söylediklerinizi anladım; aranızda hüküm vermeden önce, size öğütle söze başlayacağım: Size Allah’tan korkmanızı ve sadece hakkı istemenizi emrederim; çünkü hakkı arayan, aleyhine hüküm verilse de, kurtuluşa erenin ta kendisidir. Batılı talep eden ise lehine de , hüküm verilse, davayı kaybedendir. Dünya adamı için dünyadan kalan hiçbir şey yoktur:Ne mal, ne dost, ancak önceden yapıp gönderdiği iyi amel müstesna. Akıl sahibine layık olan, gayretini, devamlılık arz edeni ve yarın ahiret gününde faidesi kendisine raci olacak olanı elde etmeye sarf etmesi ve bunun dışındaki dünya umuruna gayretleriyle sırt çevirmesidir. Zira akıllı kimsenin nezdinde malın değeri kerpiç değerindedir. Ona göre, kendileri için istediği iyilik ve arzu etmediği kötülük konusunda insanların değeri bizzat kendisinin değeridir…
Kedi, bu söylediklerimin cinsinden ve benzerlerinden olmak üzere onlara anlatmaya devam etti, öyle ki Tavşan’la Toygar ona karşı ünsiyet peyda ettiler, ona yönelip yaklaştılar, derken kedi üzerlerine sıçrayıp ikisini de öldürdü.”(*)
***
Sevgili okurlarım, kıssadan bir hisse de biz alalım diyerek sizlere bu hikayeyi aktardım. Öyle ki, ülkemizde ibadetle siyaset iç içe geçti, bölücübaşının bile dindarlığı dillerde dolaşmaya başladı. Sakın ha! Toygar ile Tavşan’ın durumuna düşmeyelim.
 
 (*) Kaynak: Kelile ve Dinme-2 Beydeba-Abdullah B.El-Mukaffa Çevirenler: Hayreddin Karaman/Bekir topaloğlu İstanbul-1980 alıntı yazı Sayfa 101-103

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/de15abe96c52a6d6a14840b53baa98de.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42