Değnekten At

Değnekten At

Değnekten At

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 12 Ocak 2013, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Değnekten At
 
Baba ile oğul ormanda yürüyüşe çıkmışlar. 9 yaşındaki oğlu ile birlikte yürüyüş yapan baba, oğluna bakarak onunla gurur duymuş. Bir müddet sonra oğlunun yorulmaya başladığını görmüş ama yürümeye devam etmişler.
Eve dönüş yolunun henüz başlarında, oğlu babasına: “ Baba ben çok yoruldum, beni sırtına alsana” demiş.
Babası oğlunun bir adım dahi atamayacak halini görünce, hemen aklına bir fikir gelmiş ve en yakın ağaçtan bir dal koparmış oğluna bu dalı vererek; “ oğlum bu senin atın, buna bineceksin eve doğru dört nala gideceksin” demiş. Çocuk bu ya, değnekten ata çok bindiği için, hoşuna gitmiş ve babasının verdiği değneği bacağının arasına alarak değneği koşturmuş, doğru evin yolunu tutmuş. Böylece baba hem oğlunu sırtına almaktan kurtulmuş hem de oğlunun yorgunluğunu unutturacak,yeni bir heyecan yaratacak değnekten bir at sahibi etmiş.
Bireylerin toplum içinde yaşadığını hepimiz biliyoruz. Toplumun da kendine özgü hukuki kuralları ve adetleri vardır. Her birey ödevlerini çok iyi yaparsa o toplum yorgun, bitkin, yılgın olmaz. Yalnız aldatma, kandırma, fitne, dedikodu, hile, yalan dolan ile pekala bireyler yorgun, yılgın ve bitkin hale düşürülebiliniyor.
Bu bilgiler ışığında ülkemizdeki son gelişmelere bir baktığımızda; toplumun değer yargılarının değiştirilmeye, bireylerin yorgun, bitkin, yılgın bir hale getirilmeye çalışıldığı gözlenmekte.
Askerlerimizi, polisimizi şehit eden terör örgütü mensuplarına dökülen üst düzey gözyaşları buna çok iyi bir örnektir ve en son hamle de Müslümanlığı tartışılan İmralı canisine televizyon verildiği şeklindeki haberlerdir. Yani İmralı’yı, hapishane değil de dayalı döşeli villa yapmanın derdine düştüler. Eli kanlı katillere ve asılması gereken teröristlere böyle yaklaşımlarda bulunmak doğru değildir. Türk Milletinin değer yargılarının içinde  bu tür davranış yoktur hele İslam dininde, Müslümanlıkta hiç yoktur.
Türk Milletinin değer yargılarının değiştirilmeye çalışılmasında ki amaç tabiî ki onun varlığının ortadan kaldırılması içindir. Binlerce yıl önce Çinliler de Türkleri yok etmek için çok uğraştı, fakat beceremeyince, korkularından tarihi Çin Seddi’ni yaptılar.
Demek ki bu günlerde AB ve ABD yeni Çin Sedlerini yapmak için tuğla taşlarını toplamaya başlayacaklardır.
Çünkü; Türk Milleti yorgun, bitkin, yılgın düştüğü anlarda kendisine mutlaka bir değnekten at bulmuştur. Türk evladının tarihinde feyz alacağı çok isim vardır. Bunlar;  Kılıçarslan’dır, Alparslan’dır, İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet Han’dır, Yavuz’dur, Selim’dir, Kanuni’dir, Abdulhamid’dir. Mustafa Kemal’dir. Bunlardan alacağı feyz ve heyecan ile yorgun da olsa, bitkin de olsa, yılgın da olsa yeni ufuklara doğru dört nala at koşturacaktır, kendi değerlerine sahip çıkacaktır.
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/d18ef18f96dc85a4301f8d05d15f6e24.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42