Samimiyet Dili

Samimiyet Dili

Samimiyet Dili

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 15 Şubat 2013, Cuma

Haberi Paylaşın: 
Samimiyet Dili
 
Hocaya, eşeğini kaybettirip sonra bulduruyorlar. Hoca’da sevincinden hayır dua ediyor.
Tabiî ki eşeği kaybettiren de bulduranda aynı kişi. Ama bunu hocaya hissettirmiyorlar… İşte samimiyetin ve samimiyet dilinin püf noktası da bu, hissettirmemek!
***
Türk Milleti on yıldır eşeği kaybettirilen hoca misali yaşamını sürdürmekte…
***
Ekonomik gerileme hat safhada. Eşya fiyatlarını, gıda fiyatlarını on yıl öncesi ile kıyasladığınızda aradaki zam farkının uçurum olduğunu göreceksiniz. Bu zamlara karşılık gelir düzeyi çok düşüyor,  maaşlar eriyor, alım gücü azalıyor.
Ekonominin yanı sıra kültür yozlaşması da tüm hızıyla devam ediyor. Türk aile yapısını bozan dizi filmlerin biri bitiyor biri başlıyor… Aile kavramını oluşturan değerler, samimiyetsizce yok ediliyor. Ana baba, çocuk, bacı, kardaş, dayı, emmi, gelin, kaynana, kayınbaba vs… kavramların sadece adı kalır oldu. Anlamları boşaltıldı. Bu kavramlara olan  saygı, sevgi ve samimiyet her geçen gün azalıyor… Bunu anlamak için samimi bir şekilde haberleri izlemeniz yeterli:
-Kaynana gelinini, oğlunu ve torununu silahla vurdu.
-Borcunu ödeyemeyen baba karısını çocuklarını boğarak öldürdü.
-Sokak ortasında birbirlerini kurşunladılar.
-Eski koca boşandığı karısını 40 yerinden bıçakladı
-Her şehit geldiğinde bir aile yok oluyor.
Bu örnekler gibi daha çok haberler var…
İki gün önce bir arkadaşım beni aradı, komşusunun bir yakını İstanbul’da vefat etmiş… Kendisi ve eşi ile birlikte cenazeye katılmaya karar vermişler ama yol parası gidiş geliş ve masraflarla nerdeyse beş yüz lirayı buluyormuş, bu yüzden akraba cenazesine bile gidememişler.
***
Eh şimdi gelelim samimiyet diline…
Şehit ailelerine maaş verilecek; samimiyet dili kazanacak!
Tutuklulara af çıkartılacak; samimiyet dili kazanacak!
İşçi, memur ve emekli maaşlarına zam yağacak; samimiyet dili kazanacak!
Benzin ve mazot fiyatları yarı yarıya ucuzlatılacak; samimiyet dili kazanacak!
***
Yani hocaya eşeğini kaybettirip geri buldurma işi, samimi bir şekilde devam edecek ama ekonomik ve sosyal nedenlerden dolayı yıkılan aileler ile terörün şehit ettiği şehit ve şehit ailelerinin acılarını samimiyet dili nasıl dindirecek, onu merak ediyorum.
 
 
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/55ebacdab3b9fbdd5172c7cc79713be5.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42