Sahi çöpü kim çözdü?

Sahi çöpü kim çözdü?

Sahi çöpü kim çözdü?

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 14 Kasım 2008, Cuma

Haberi Paylaşın: Sahi çöpü kim çözdü?


 


Her gün patates yemeği yiyen bir ailenin fertleri akşam yemeğine oturdukları anda; kapı zili çalmış, sizce kim gelmiş olabilir?


Yanıt veriyorum:


“Gına gelmiş”


Basın mensupları olarak her gün, her hafta, her ay, çöp haberi yazmaktan bize de inanın gına geldi. Kapı zilimiz yok ama haber için maillerimizi tıkladığımızda ya AKP’nin Mersin İl Başkanı M. Muhammet Gültak’tan,  yada Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan’dan, yada bir başka kurumdan mutlaka Mersin’in çöp sorununun çözüldüğünün Sahiplenilmesi  için, bir duyuru haberi gelir.


Bize, yazmaktan; okuyucularımıza da, okumaktan gına geldi.


Mersin’in çöpü Toroslar İlçe sınırları içinde olması “sorun” olmuştur. Sorundaki çözümsüzlüğün nedeni ise siyasidir.


Çünkü; siyasi olmasa iki dönemdir başkanlık yapan Macit Özcan bu çöpü Toroslar ilçesinden alıp başka bir yere nakletmiş olması gerekirdi.


Böyle yapılacağına siyasi söylemler öne çıkartılarak AKP-CHP ve MHP arasında polemikler oluşturuldu. Bu polemiğin oluşmasına da görevini yapmayan Mersin Büyükşehir Belediyesi sağlamıştır. Yani Başkan Macit Özcan 1999 yılında göreve geldiğinde hemen işe başlasaydı şimdi ‘çöp sorunu veya çöp sorununu biz çözdük’  tartışmaları hiç olmayacaktı.


Gelelim Çöp sorunu ve sorun çözüldü, deyimine.


Sorun orda duruyor. Her zamanki gibi Toroslar İlçesi Çavuşlu mevkiinde duruyor.


Üstü kapatıldı vs… Ama koku devam ediyor. Akşamları hastane caddesinde yürürken bile çöp kokusundan “burnunuzun kemiği kırılacak” sanırsınız.


Sorun neyden oluşmuştu. Kokudan.


Koku devam ettiğine göre  sorun çözülmemiştir.


Gelelim devam eden kokulu çözülmüş çöp sorununa sahip çıkan AKP Mersin İl Başkanı M. Muhammet Gültak ve Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen’e.


Sayın Tüzmen vekil olmadan önce “Çöpü 6 ayda çözeceğiz” diye söz vermişti. Vekil olmasının ikinci altı ayında hükümetten Mersin Büyükşehir Belediye’sine 20 milyon YTL verdirerek çöp yerinde resterasyona gidilmesini sağlamış. Bundan dolayı AKP İl Başkanı ve Bakan Tüzmen “Parayı biz bulduk” diyerek çöp sorununu da “biz çözdük” diyorlar.


***


Şimdi bende Sayın Başkan Macit Özcan’a soruyorum.


Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan’ın yönettiği Büyükşehir Belediye Bütçesinde  para yok muydu da AKP’lileri ve Bakan Kürşat Tüzmen vasıtasıyla hükümeti “Çöp sorununu çözdük” potasına sokuyorsunuz?


Sayın Başkan Macit Özcan ; 502 Trilyonluk Mersin Büyükşehir Belediye Bütçesinin var olduğunu MHP il Başkanı Mahmut Tat, afişler ile tüm Mersin halkına duyurdu. Hadi sizin deyiminizle MESKİ’siz 300 küsür Trilyon olsun.


Allah aşkına 20 milyon YTL’yi bulamadınız mı?


Gidip AKP hükümetinden aldınız bu parayı.


Yok muydu 502 Trilyonluk bütçenizde 20 milyon?


Evet samimi olmak gerekir. Bence bulunmayacak bir para değildi. Ama nedense AKP Genel Başkanı R.Tayyip Erdoğan’ın ısrarla Mersin’i istemesinin altında yatan bir gerçek olarak Büyükşehir bütçesinde bu para bulunamadı ve AKP’lilerde çöp sorununu çözdük potasına girdirildi.


Çöp haberi yazmaktan bize gına gelse de, sorunu çözdük diyenler, Mersin seçmenine dua etsinler. Sandık günü onlara gına gelmesin.


Bir gelirse vay çöp sorununu çözdük diyenlerin haline.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/eec5cd9b49e7534eef9fef606268aae6.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42