92. Yılında İstiklal Marşı

92. Yılında İstiklal Marşı

92. Yılında İstiklal Marşı

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 16 Mart 2013, Cumartesi

Haberi Paylaşın:92. Yılında İstiklal Marşı
 
İstiklal Marşı’mızın Kabul edilişinin 92. yıldönümünü kutladık.
Hükümet partisinden tutunda ana muhalefet ve muhalefet partileri ile bir çok STK başkanlarına kadar herkes yazılı metin göndererek istiklal marşımızı kutladı ve “Allah bir daha bu millete istiklal marşı yazdırmasın” duasında bulundu.
Yazarımız,  Mehmet Reşat Ata bey, bu hafta köşesinde, İstiklal Marşımızın sözlerini yazdı.
Okuyun!
Her kelimesini her mısrasını tek tek özümseyerek duygu yüklü olarak, milli hislerinizi kabartarak okuyun ve başınızı kaldırıp bir düşünün son on yılda nereden nereye geldik diye bir muhasebe edin… Sağlıkta, Eğitimde, Ekonomide, Kültürde, Sosyal yaşamda ve Siyasette neler oldu neler olmadı bir muhasebe edin.
Ben, Şehitler haftası nedeniyle; Güçlü Devlet ve İstiklal Marşından vereceğim örneklerle milliyetçilik üzerine muhasebe edeceğim.
Değişim yaşanıyor.
Ülke genelinde ekonomiden siyasete bir çok alanda değişim oluyor. Baş döndürücü bu değişimden sahip olduğumuz milli değerlerimizde (Milliyetçilik) payını alıyor.
Türklerin genetiğinde devlet sevgisi canını verecek kadar değerlidir. Onun için Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne kimse dokunamaz. Lakin dokundular. Teröristler ile pazarlıklar edilmesi sonucunda kamu görevlilerinin iade edilmesi, güçlü devletimize yakışmadı. Devlet güçlü ama teröristler daha güçlü olduğu görüntüsü verildi.
Ve İstiklal Marşı: Her kelimesinde ahlak iman, inanç ve mücadele yüklü İstiklal Marşı’mızda, Türk Milletinin özgürlüğü yatıyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilelebet tam bağımsız olarak yaşaması yatıyor. Nefesimizin sonuna kadar bu marşı okumakla gurur duyan Türk Milletinden bu marşı kimse söküp alamaz.
Yalnız; İstiklal Marşımızın bayrağımızın sahiplenilmesini anlatan mısralarını okudukça, teröristlerce yakılan yırtılan bayrağımız aklıma geliyor.
Yurduma alçakları uğratmamak için göğsünü siper eden askerlerimizin haince tuzaklarla şehit edilişleri gözümün önünde canlanıyor.
Bastığımız her karış toprakta bir şehit askerimizin olduğunu düşündükçe; “verme dünyaları alsan da bu cennet vatanı” mısrası aklıma geliyor. Ama ne yazık ki, teröristlerle pazarlık yapılıyor.
Ve Milli Şairimiz Merhum Mehmet Akif Ersoy’un duasını, bende yapmak zorunda kalıyorum: “Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın!”
Amin!
***
Sizde on yıl önce on yıl sonrası için muhasebenizi edin. Mesela bunu, ekonomi de yapabilirsiniz. On yıl önce tüpü kaç liraya alıyordunuz, şimdi kaç liraya alıyorsunuz?

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/501423cb528c54b5bf12a145ce6b896d.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42