CEZA MUHAKEMELERİ KANUNU’NA GÖRE UZLAŞTIRMA

CEZA MUHAKEMELERİ KANUNU’NA GÖRE UZLAŞTIRMA

CEZA MUHAKEMELERİ KANUNU’NA GÖRE UZLAŞTIRMA

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 21 Haziran 2013, Cuma

Haberi Paylaşın:CEZA MUHAKEMELERİ KANUNU’NA GÖRE UZLAŞTIRMA
 
 
            Benim de Hukuk Öğrenimi görmüş bir Uzlaştırmacı olarak görev almam nedeniyle bu hafta Uzlaştırma konusundan bahsetmeye çalışacağım.
Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) ve Ceza Muhakemeleri Kanunu(CMK)’nda yapılan değişiklikler ve sonrasında mevzuat düzenlemeleriyle birlikte Uzlaştırma Kavramı Hukuk Sistemimizde yer etmeye başladı.
            Uzlaştırmadaki birincil amaç zarar görenin zararının giderilerek adaletin sağlanmasıdır.
            Suça karşı ceza verilmesinin tek başına yarar sağlamadığı bununla birlikte zaman zaman maddi tatminin de gerektiği ortaya çıkmaktadır.
            Uzlaştırma ile hedef mağdur maddi/manevi tatmin edilmesi, zararın giderilmesi ve böylece daha az kamu davasının açılmasıdır.
            Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun (CMK) 253’ncü maddesi ile diğer kanunlarda uzlaştırma kapsamında olduğu belirtilen suçlar bakımından şüpheli veya tanık veya suçtan zarar gören gerçek veya tüzel kişiler arasında uzlaştırma işlemi yapılır.
            Taraflar özgür iradeleriyle karar verirler.
            Uzlaştırma talebi Cumhuriyet Savcısı tarafından acil hallerde Cumhuriyet Savcısının talimatıyla adli kolluk görevlisince yapılabilir. Taraflar neticeyi 3 gün içerisinde uzlaştırma teklifini yapan Adli Kolluk kuvvetine veya Cumhuriyet Savcısına bildirmesi gerekir, bildirmediği takdirde reddedilmiş sayılır.
            Uzlaştırma teklifi mahkeme aşamasında da yapılabilir.
 
            Uzlaştırma kapsamında ki suçları kısaca anlatmaya çalışacağım;
a) Soruşturulması ve kovuşturulması şikâyete bağlı suçlar.
b) Şikâyete bağlı olup olmadığına bakılmaksızın, Türk Ceza Kanununda yer alan;
    1. Kasten yaralama (üçüncü fıkra hariç, madde 86; madde 88),
    2. Taksirle yaralama (madde 89),
    3. Konut dokunulmazlığının ihlali (madde 116),
    4. Çocuğun kaçırılması ve alıkonulması (madde 234),
          5. Ticari sır, bankacılık sırrı veya müşteri sırrı niteliğindeki bilgi veya belgelerin açıklanması.
 
    Ayrıca; Soruşturulması ve kovuşturulması şikâyete bağlı olanlar hariç olmak üzere; diğer kanunlarda yer alan suçlarla ilgili olarak uzlaştırma yoluna gidilebilmesi için, kanunda açık hüküm bulunması gerekir.
            Soruşturulması ve kovuşturulması şikâyete bağlı olsa bile, etkin pişmanlık hükümlerine yer verilen suçlar ile cinsel dokunulmazlığa karşı suçlarda, uzlaştırma yoluna gidilemez.
            Uzlaşma, soruşturmayı ve kovuşturmayı sonuçlandırır.
            Uzlaşılması halinde dava açılmaz, açılan davalar sonuçlanır. Uzlaşılabilecek bir konuda vatandaşlarımız; para ve zaman kaybetmeyeceği gibi, mahkemelerimizin de iş yükü azalacak. Dava süresince oluşabilecek olan husumetlerde engellenmiş olacaktır.
 
Sağlıklı günler dileğiyle...
 
 İSLAM ALEMİNİN BERAAT GECESİNİ KUTLAR, HAYIRLARA VESİLE OLAMASINI DİLERİM.
 
  SORULARINIZ İÇİN
 kaplanali33@gmail.com
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/1f09008e40588a7f882bb056b27839fb.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42