Mısır’dan Ders Alınmalı

Mısır’dan Ders Alınmalı

Mısır’dan Ders Alınmalı

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 07 Temmuz 2013, Pazar

Haberi Paylaşın: Mısır’dan Ders Alınmalı

 

Mübarek aylardan Ramazan-ı Şerifi de Allah’a şükürler olsun ki gördük. Sağlıklı olanlar bu ayda oruç tutsunlar. Tutamayanlarda fitresini versin, zengin insanlarımızda zekatları ile sosyal yardımlaşmanın en güzel örneğini göstersinler.

Sosyal yardımlaşma dedim de aklıma Mısır geldi… Müslüman din kardeşlerimiz, bir zamanlar Osmanlı tebası idi. Huzur içinde kavgasız dövüşsüz yaşıyorlardı. Geçen senelerde demokrasi yok diye Hüsnü Mübarek’i gönderdiler, seçimle Mursi’yi getirdiler… Bir yıl ancak dayanabildiler. Askerler darbe yaptı. Mursi’yi görevinden aldılar… Şimdi Mısır’ı askerler yönetiyor. Yarının ne olacağı belli değil. Bütün bu gelişmeler sosyal yardımlaşma yerine, sosyal paylaşım denilen bilgisayar virüsünden kaynaklanıyor. Haydi diyorlar yürüyorlar Tahrir’e… beğenmedik değiştirelim diyorlar.

21.Yüzyılın demokrasisi bu olsa gerek. İşine geldiği gibi yöneteceksin.. İstediğini yapmıyorlar mı, hangi yolla olursa olsun, hemen değiştir…

Artık BOP iflas etti…

Mısır halkı bu demokrasi oyunundan bir an önce kurtulmalı, seçimlerle gelen ve seçimle giden yönetim şekline kavuşmalıdır.

Müslüman ülkelerin kaderi yönetilmek değil, yönetmek olmalıdır. Türkiye’de Mısır’da yaşananlardan ders almalı ve bir an önce milletvekilliği seçimlerini de yerel seçim sandıklarına koymalı iki seçimi bir arada yapmalıdır. Türk Milletinin buna çok ihtiyacı var.

***

Ramazan ayı kardeşliğin öne çıktığı, dayanışmanın arttığı, sevginin doruğa tırmandığı ve paylaşımın sonsuza ulaştığı güzel bir mübarek aydır. Bu ayda kötülük kavga şiddet yoktur, diğer aylarda da devam etmeli. Barış huzur ve mutluluk öne çıkmalı herkes sosyal yardımlaşmanın gerçekleşmesi için seferber olmalıdır.

Sosyal yardımlaşmayı düşünen insanların sıfatları ne olursa olsun, makamları ne olursa olsun önce insan demeli ve o şekilde yardımlaşmalıdır. Ben şu yardımı yaptım diyerek yardım yapılan insanı esir almanın ona her işi yaptırmanın, hatta seçim sandığına oy atmasını rica etmenin bile İslam dinimizde kesinlikle yeri yoktur.

Mısır’da yaşananlardan ders çıkartılmalı temennisinde bulunarak, İslam dinimizi güzel ahlak ile yaşamanın hazzını ve lezzetini tatmalı; “Türklük Gurur ve Şuuru İslam Ahlak ve Fazileti” veciz sözünün gereğini yapmalı diyerek, Türk milletinin mübarek Ramazan ayını huzurlu, mutlu ve sağlıklı bir şekilde geçirmelerini diliyorum. Sağlıcakla Kalın. 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/4c6f56d8bda9033ecf9e0652dec167bf.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42