KADIN ÇALIŞANLARIN GECE POSTALARINDA ÇALIŞTIRILMALARI

KADIN ÇALIŞANLARIN GECE POSTALARINDA ÇALIŞTIRILMALARI

KADIN ÇALIŞANLARIN GECE POSTALARINDA ÇALIŞTIRILMALARI

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 25 Temmuz 2013, Perşembe

Haberi Paylaşın:KADIN ÇALIŞANLARIN GECE POSTALARINDA ÇALIŞTIRILMALARI
 
  
            Merhaba , Bu hafta kadın çalışanlarımıza yönelik yapılan mevzuat değişikliğini konusu paylaşmak istiyorum.
 
            4857 sayılı İş Kanunu ve6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası kapsamında 24 Temmuz 2013 tarih ve 28717 sayılı Resmi Gazete’de Kadın Çalışanların Gece Postalarında Çalıştırılmaları hakkında Yönetmelik yayınlanarak yürürlüğe girdi.
 
            Daha önceki Yönetmelik; Kadın İşçilerin Gece Postalarında Çalıştırılma Koşulları Hakkında Yönetmelik di. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasıyla getirilen “Çalışan” ifadesi. Bu nedenle önceki yönetmelikten daha geniş bir çalışan kesimine hitap etmektedir.
 
            Bu Yönetmelik hakkında kısaca bilgi paylaşmak istiyorum.
 
            Öncelikle çalışma açısından Gece tanımına bakmak lazım. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 69. maddesine “ saat 20.00- 06.00” arası çalışmalar gece olarak değerlendiriliyor.
            Öncelikle kadın çalışanlar gece postalarında yedi buçuk saatten fazla çalıştırılamaz.
            İşveren Gece Postasında çalışacak Kadın çalışanı; ikametgahından uygun araçlarla alıp işyerine getirmekle yükümlüdür.
            Kadın Çalışanların gece postalarında çalıştırılmadan önce, gece postalarında çalıştırılmalarında sakınca olmadığına ilişkin sağlık raporu görevli işyeri hekiminden alınır.
            Bununla birlikte işin devamı süresince çalışanın özel durumunu, işyerinde maruz kalınan sağlık ve güvenlik risklerini de dikkate alarak işyeri hekimince belirlenen düzenli aralıklarla çalışanların sağlık muayenesinin yapılmasını sağlar.
            Kadın çalışanın kocası da işin postalar halinde yürütüldüğü aynı veya ayrı bir işyerinde çalışıyor ise, kadın çalışanın isteği üzerine, gece çalıştırılması kocasının çalıştığı gece postasına rastlamayacak şekilde düzenlenir.
            Aynı işyerine ise gece postasında birlikte çalışma isteği işverence, imkan dahilinde karşılanır.
            Kadın çalışanlar gebe olduklarını doktor raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar, emziren kadın çalışanlar ise doğum tarihinden başlamak üzere kendi mevzuatlarındaki hükümler saklı kalmak kaydıyla bir yıl süreyle gece postasında çalıştırılamazlar.
 
            Denmektedir.
 
 
 
            Sağlıklı günler dileğiyle...
 
  SORULARINIZ İÇİN
 kaplanali33@gmail.com
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/90b27350d40d53c1eb0731d1e0b8b84e.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42