Seçim Heyecanı Başladı

Seçim Heyecanı Başladı

Seçim Heyecanı Başladı

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 22 Kasım 2008, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Seçim Heyecanı Başladı


1 Aralık 2008 tarihi, 29 Mart 2008 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Seçiminin başladığını gösteren bir tarih oldu.  Yüksek Seçim Kurulu’nun belirlediği bu tarihten itibaren Partilerden aday adayı olmak isteyen Memurlar, Askeri Personeller ve Parti yöneticileri görevlerinden istifa edecekler.


Ve seçim heyecanı başladı.


Bizleri Türkiye geneli ilgilendirdiği kadar ilimiz Mersin daha çok ilgilendirir. Mersin’de iki dönemdir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Macit Özcan görev yapmakta ve iddialı olan iki partinin adayları bu görevi Macit Özcan’ın elinden almak için yarışacaklar.


Görünen bu.


İl genelinde  MHP zaten önde. CHP İkinci, AKP Üçüncü.


MHP açısından bakıldığında; İl Genel Meclisi üyeliğinde daha önce olduğu gibi çoğunluğu alarak tek başına söz sahibi olmak için uğraş verecek. Bilindiği gibi 1999 Mahalli İdareler seçimlerinde 28 İl Genel Meclis Üyesi alarak tek başına Mersin İlinde yönetim yapmıştı. Belediye Başkanlıklarında da en çok belediyeyi alarak birinci parti konumunu korumaya devam edecek. Mersin Merkez’de 4+1 i yapar mı bilmem. Ama AKP ile CHP’nin en ciddi rakibi MHP’dir. 


MHP’de Büyükşehir Belediye Başkanlığına en güçlü aday ismi Mahmut Tat gözüküyor. Yaklaşık beş aydır yaptığı çıkışlar ile Mersin siyaset gündemine oturdu.


CHP’de Macit Özcan ismi hali hazırda sımsıkı korunuyor. Başkan Özcan’ın seçim telaşı yok gibi… Yerini garanti görüyor.


AKP’de ise isim belirlenmesinde sıkıntı sürüyor. Fısıltı gazeteciliğince  üretilen isimler dikkate alınırsa Mustafa Eyceoğlu aday gösterilecek gibi…


Toroslar’da; MHP’nin Adayı Hamit Tuna, CHP’de sessizlik hakim. AKP ise Eski Milliyetçilerle öne çıkma gayretinde…


Akdeniz’de MHP’nin Adayı Bağcılar Belediye Başkanı M. Akif Çiftçi, CHP’de büyük ihtimal Kenan Yücesoy ve AKP’de ise Huzurkent Belediye Başkanı Mustafa Akgül öne çıkıyor.


Yenişehir’de MHP sessiz. CHP’de İbrahim Genç yerini korur gibi gözüküyor ve AKP’de henüz aday adayı bile yok.


Mezitli’de MHP’de Nuri Hocaoğlu ve Abdurrahman Terzili isimleri öne çıkıyor. CHP mevcut başkanla yola gitmeyeceğe benziyor… AKP’de; MHP’nin kazanma şansının yüksek olduğu bölgelerde her zaman yaptığı gibi  MHP’li bir ismi bulma peşinde.


Seçim heyecanı Mart 2009’un  sonuna kadar artarak devam edecektir. Önemli olan seçimlerde yerel iktidarı yakalamaktır. Her parti bunun için yarışır.


***


NOT: 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle tüm öğretmenlerimizin gününü kutlarım.


 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/0eb62251c9967d494b5cfa0664608396.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42