Mahmut Tat ve Büyükşehir

Mahmut Tat ve Büyükşehir

Mahmut Tat ve Büyükşehir

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 16 Ağustos 2013, Cuma

Haberi Paylaşın:Mahmut Tat ve Büyükşehir
 
Konuyu anlamak için insanda bilgi birikimi olması gerekir. Kişiyi anlamak için ise onunla birlikte ya yolculuk yapmak, ya beraber yemek yemek, yada bir süre birlikte iş yapmak gerekir. Her üçünü de bir arada yaptığınızda o kişi hakkında genel bir kanaate varırız. Hiçbir gözlem yapmadan kişi hakkında bilgi vermek, hüküm sürmek sağlıklı olmaz. Doğru da olmaz.
Ülkemizin siyasetine baktığımızda siyasetçi olan kişiler üzerinde o kadar yoğun bir kanaat bildirenler var ki; sanırsınız hepsi siyaset bilimci, hepsi dalında filozof olmuş. İlim sahibi bilirkişi… Onun içindir ki Türkiye’de yapılan siyaset, kısır parti çekişmesinden öteye gitmiyor.
Mersin’in siyasetinde konuşulan dört parti var. 2014 yerel seçimleri içinde bu dört parti seçmeni Mersin in kaderini belirleyecek. Kader diyorum çünkü; 2014 seçimleri Türkiye Cumhuriyeti’nin tartışılmaz üniter yapısını tartışmaya açacak mı açmayacak mı? Sorusuna yanıt aranan bir seçim olacak. Belki de seçimden hemen sonra eyalet tartışmaları gece gündüz demeden ayyuka çıkacak, belki de özerklik istekleri sokağa taşacak? Bu durumda ne olacak? Sorusunun yanıtını bugünden kimse veremez. İşte bu nedenle 2014 seçimleri Türk Milletinin kaderini belirleyecek. Bunu öne çıkaran tek siyasi parti ise MHP’dir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizgisinden taviz vermeden, Başbuğ Rahmetli Alparslan Türkeş’in dokuz ışığının aydınlattığı yoldan yürüyen MHP’lilerin tek amacı var. O da önce yerel seçimlerde iktidar olmak. Buna da Mersin Büyükşehir’i ve diğer Büyükşehirler ile il belediye başkanlıklarını alarak başlamak istiyorlar.
Mersinliler, MHP’nin idaresindeki Mersin Büyükşehir’i Türkiye’ye örnek göstermek iddiasındalar. Bu iddiayı dillendiren tek isim ise MHP Mersin İl Başkanı ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkan A. Adayı Mahmut Tat.
2009 yerel seçimlerinde yakaladığı başarıyı 2014 seçimlerinde Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni MHP’ye kazandırarak tamamlamak istiyor. Bunu isterken elbette Mahmut Tat’ı iyi okumak gerekiyor. Başkan Mahmut Tat’ı iyi anlamak gerekiyor. O’nu bilmeden, O’nu tanımadan, O’nu öğrenmeden, O’nun heyecanına ortak olmadan, O’nun hakkında fikir beyan etmek doğru olmaz. Karar vermek uygun olmaz. Hakkında olumsuz cümleler sarf etmek insanlığa sığmaz. O’nunla olmaz demek sağlıklı bir siyaset olmaz.
***
İşte siyasetin cilvesi burada başlıyor… Siyasetle uğraşmak kişileri bambaşka bir şekle sokabiliyor. Hırsına esir edebiliyor. Hep ben, hep ben, hep bana şekline dönüşünce de yalan iftira, fitne fesat işin içine giriyor. Artık burası küçük belediye, büyük belediye benim olmalı düşüncesi bazen O’nunla olmaz denilen sözün, vücut diline çevrilişini bizlere gösterebiliyor. Tepkiler odaları, salonları terk etmeye kadar çıkabiliyor.
Parti içi yarışlarda seçmeni hedef almanın doğru bir yaklaşım olmadığını siyaset bilimciler söylüyor. Partiye oy vermiş yüz binlerce kişiye kendini anlatmak, öğretmek tanıtmak mümkün değil. Senin kişiliğini yüz binler nasıl bilecek? Binlerce seçmenle herhangi bir şekilde bir araya gelen kişinin hangi özelliğini iyi tanıyabilirsiniz? Kişinin dürüst olduğunu nasıl bilebilirsiniz? Elbette Mümkün değil!..
***
Düşünün bir kere 2011 yılında önünüze milletvekilliği olma şansı geliyor ve siz diyorsunuz ki ‘Benim hedefim Mersin Büyükşehir’i yönetmek!.. Projelerim hazır, her Mersinli huzurlu bir şekilde yaşasın, her Mersinli zengin bir şekilde yaşasın, her Mersinli iş sahibi olsun, her Mersinli üretsin, her Mersinli Mersinle gurur duysun, Büyük Düşünsün! Türkiye’ye örnek olsun” Bunu yeni söylemiyor ki Başkan Mahmut Tat, 2008 yılının yaz aylarında başlıyor, seçim gününe kadar ve halen de söylemeye devam ediyor.  Yani, O’nunla olmaz diyenler diyorlar ki, Mahmut Tat’a vekillik sözü verildi, bilmem ne sözü verildi de Büyükşehir Belediye Başkan A.Adaylığından çekildi… Yani bu da şimdi laf mı? Vekillikte gözü olsa 2011 yılında birinci sıradan vekil olurdu… Bunu Mahmut Tat ile yolculuk edenler bilir. Bilmek istemeyenlerde O’nunla olmaz türküsünü söylemeye devam ediyorlar.
Mahmut Tat ile birlikte hizmet edenlerde çok iyi bilir ki; O, başarılı olmak isteyen herkesin önünü açmıştır. Teşkilatta, makam ve mevki isteyen bu uğurda çok çalışmak talebinde bulunan her siyasetçiye de makam, mevki vermiştir. Bir yerlere getirdiği siyasetçilerle gurur duymak istemiştir. Ama onlardan bazıları beceriksiz çıktıysa, O’nunla Olmazcı’olduysa Mahmut Tat ne yapsın?
 
***
Şurda aday adaylığı yarışına son günler kalmışken bu tür bir yazıyı kaleme almak istemezdim ama son günlerde bazı meslektaşlarımda dahil bir çok kişi hala Mahmut Tat’la uğraşıyorlar.
Aslında bu uğraş şunu gösteriyor. Mahmut Tat MHP aşığıdır, Mahmut Tat Türkçüdür, Mahmut Tat Teşkilatçıdır. Mahmut Tat bütün MHP’lileri kucaklar. MHP’ye oy vermiş insanları bulur sorunlarını dinler dertlerine deva olur. Mahmut Tat ismi gerçekten de çok büyük, marka bir isim. Mahmut Tat ismi ile büyük düşünülüyor ve rakip siyasi partiler bile Mahmut Tat’la olmaz demeye başlıyorlar. Çünkü Mahmut Tat ismi aday olursa, MHP’nin Mersin’deki başarısı kaçınılmaz olacak ve Mersin Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere diğer ilçe belediyelerinde de MHP başarılı olacaktır.
Benim siyasi tecrübelerim ve gazeteciliğim bunu söylüyor… Mahmut Tat başkanımla bir yılı geçkin bir sürede birlikte Mersin’e hizmet ediyoruz. Sizlerde uzun süreli birlikte hizmet ederseniz yada yanında yer alırsanız, mutlaka ama mutlaka O’nu daha yakından tanıyacaksınızdır… Mühendis gözüyle Mersin aşkını yüreğinizde hissedeceksiniz, kızdığı sinirlendiği tek bir konu var oda işin geç yapılmasını hiç sevmez. Olmaz yapılmaz denilen işlerde bile hemen karar verir. Eli çabuktur. Gerekirse o işin çözümünü kendi bulur ve hayata geçirir. Yorulmak nedir bilmez. 24 saat görevi başındadır.
Daha bir çok özelliği de yazabilirim ama müsaadenizle artık, yediği içtiği şeyleri de, sevdiği müzikleri de, renkleri de tuttuğu takımı da Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı MHP alınca yazayım…
Sağlıcakla kalın!
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/ff0d3e6995672b83808ad15bc823a4f0.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42