Kedi İle Fare’nin Dostluğunu, Siyasetçiler Örnek Almalı

Kedi İle Fare’nin Dostluğunu, Siyasetçiler Örnek Almalı

Kedi İle Fare’nin Dostluğunu, Siyasetçiler Örnek Almalı

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 09 Kasım 2013, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Kedi İle Fare’nin Dostluğunu, Siyasetçiler Örnek Almalı
Dost olmak, dostları çoğaltmak, dostlarla birlikte hedefe kilitlenmek, yol almak insan olmanın en güzel davranış biçimlerinden biridir.
“Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için” diyen Üç  Silahşörleri Avrupa tarihinden,  Çin sarayını 40 yiğit Türk ile basan Kürşat’ı Türk tarihinden en iyi dostluklara örnek verebiliriz. Öyle ki, Kürşad ve yiğit 40 dostu Çin sarayını basmaya giderken geri dönmemek üzere gittiler. Ölüme birlikte giderek ebedi dost kaldılar. Kürşat ve Kırk yiğidin hepsi özgürlük yolunda öldüler. Onlar; Türklük uğrunda ölünce, Çin’de esir yaşayan Türkler, bu kahramanca mücadelenin ardından isyan edip Çinlilerden bağımsızlıklarını geri alarak, Göktürk Devletini yeniden kurdular.
Kahramanlık üzerine yaşanan dostluklarda, samimiyet vardır içtenlik vardır, doğruluk vardır, inanmışlık vardır, hedef vardır, sonuç vardır. Aynı şeyleri siyasetteki dostluklar için söylememiz mümkün değildir. Siyasi dostluklar da sadece birlikte hareket etme vardır. Beklentiler vardır, menfaat (çıkar) ilişkileri vardır. Hedef kişiseldir. Kişinin hedefi neyse onu başarmanın yolu vardır. O yolu izler ve başarıyı yakalar… Bu tür dostlukların sonu sadece başarılı olana kadardır.
“Kelile ve Dimne 2” adlı hayvan hikayeleri anlatan kitaptan; Kedi ile Fare’nin dostluk ilişkisi üzerine kurgulu öykünün özetini sizlerle paylaşmak istiyorum.
“Ağaç kovuğundan karnını doyurmak için dışarı çıkmak isteyen fakat bu arada kendini yemek için ağaç dalında bekleyen Gelincik ile Baykuş yüzünden dışarı çıkamayan Fare; çaresizce düşünürken bir anda avcının tuzağına yakalanmış kediyi görür ve kurtulmak  için ona yaklaşmayı düşünür ve “Ben Kedi’ye yaklaşırsam Kedi’nin sayesinde Gelincik ve Baykuş benden vazgeçer;  ama bu kez de Kedi beni yer” diye kara kara düşünmeye başlamışken Kediye hemen seslenir.
“Eğer benim dostluğumu kabul edersen sana yardım etmek istiyorum.”der.  Ağa yakalanmış kedi çaresizce: “tamam” der.
 Fare: “Yalnız senin ağlarını kemirip keseceğim, bir tek düğümü bırakacağım o da beni yememen için tedbir olacak” der. Kedi ona da tamam der ve Fare, Kedi’ye yaklaşıp ağları kemirmeye başlar başlamaz, ağaç dalında bekleyen Gelincik ile Baykuş Fare’den ümidi keserek oradan ayrılırlar. Fare de bu duruma sevinir…  Tehlikeden kurtulduğu için ağın iplerini kesmeyi ağırdan alır.
Kedi: “Neden ağırdan alıyorsun” diyerek uyarır…
Fare: “Bir düğüm bırakacağım, ama hemen değil… Avcıyı bekliyorum. Sen avcı ile uğraşırken, beni unutman için” der ve avcı uzaktan gözükür gözükmez, Fare son düğümü de kemirip Kedi’yi kurtarır. Kedi ağaca tırmanırken Fare’de yuvasına kaçar… Avcı da delik deşik ağını görünce, boynu bükük oradan ayrılır. Böylece ikisi de kurdukları dostluk sayesinde, başarıyı elde ederler”. Sonuç zafer olur.
Atalarımız: “Birlikten kuvvet doğar” demiş. Çok ta güzel söylemişler. 7 sayfalık bir öykünün özetinde birbirine düşman Kedi ile Fare’nin ölüm korkusu nedeni ile bir araya gelerek birbirlerine yardımcı olmaları, birlikte başarıyı elde etmeleri günümüz siyasetçilerine örnek teşkil etmeli.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri