Büyükşehir Belediye Kanunu ile birlikte tarım ve hayvancılığın desteklenmesi

Büyükşehir Belediye Kanunu ile birlikte tarım ve hayvancılığın desteklenmesi

Büyükşehir Belediye Kanunu ile birlikte tarım ve hayvancılığın desteklenmesi

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 27 Kasım 2013, Çarşamba

Haberi Paylaşın:Büyükşehir Belediye Kanunu ile birlikte tarım ve hayvancılığın desteklenmesi
 
6360 sayılı On Üç İlde Büyükşehir Belediyesi Ve Yirmi Altı İlçe Kurulması İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yürürlüğe gireli yaklaşık bir yıl oldu. Kanun; tasarı halinde iken , TBMM görüşmelerinde ve sonrasında çok önemli bir gündem oluşturdu.
Önemli bir kanun Büyükşehir Belediyesi Kanunu hakkında zaman içerisinde açıklamalarda bulunmaya çalışacağım.
            Yasa ile birlikte mevcut ve yeni kurulan Büyükşehir Belediyeleri için önemli bir değişiklik yapılarak İstanbul ve Kocaeli gibi Büyükşehir Belediye sınırları İl Mülki sınırları kabul edildi.
            Yapılan 6360 sayılı  yasal düzenleme ile birlikte Büyükşehir Belediye sınırları içerisindeki (yeni sınırlar) Belde Belediyeleri mahalleye dönüştürüldü ayrıca köylerde mahallelere dönüştürüldü.
            Ayrıca Mahalleye dönüşecek Orman Köylerine yönelik olarak da “ mevzuatla orman köyleri ve orman köylüsüne tanınan hak, sorumluluk ve imtiyazlar orman köyü iken mahalleye dönüşen yerler için devam eder. Bir belediyeye katılarak mahalleye dönüşen köy, köy bağlısı ve belediyelerce kullanılan mera, yaylak, kışlak gibi yerlerden bu mahalle sakinleri ve varsa diğer hak sahipleri 25/2/1998 tarihli ve 4342 sayılı Mera Kanunu hükümleri çerçevesinde yararlanmaya devam eder.” denmiştir.
            Bu yasa ile birlikte aslında önemli bir düzenleme de 5216 sayılı Büyükşehir Kanunu’na eklenen “ Büyükşehir ve ilçe belediyeleri tarım ve hayvancılığı desteklemek amacıyla her türlü faaliyet ve hizmette bulunabilirler” hükmü.
            İlimizin tarım ve tarımsal ürünlerin işlenip , ihraç edilmesinde ülke genelinde iyi bir konumda olması nedeniyle bu yasal düzenleme bizim için önemli bir şans olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.
            Yerel Yönetimlerin; Gıda Tarım, Hayvancılık İl-İlçe Müdürlükleri, Çukurova Kalkınma Ajansı, Ziraat Odası, Akdeniz İhracatçı Birlikleri ve diğer birlik ve Sivil Toplum Kuruluşlarıyla yapılacak ortak çalışmalarla çiftçimizin ürettiklerinin gerçek anlamda değer kazanmasının da sağlanmış olacağı kanaatindeyim.
            Toroslar Belediye Başkanlığı tarafından genişleyen hizmet alanı ile birlikte; vatandaşlarımızın Tarım ve Hayvancılık konusunda desteklenmesi ve bilinçlendirme ve eğitim çalışmalarında daha da ileri seviyeye ulaşması için Tarım ve Hayvancılık Birimi oluşturulma çalışmaları son şeklini almış olup, bu tür çalışmalar bizim geleceğe daha umutla bakmamıza neden oluyor.
            Yapılan yasal düzenlemeyle birlikte yerel yönetimlerin bu konuda daha da aktif hale gelmeleri özellikle üreticilerimizin verim ve kazanç anlamında destekleneceği kanaatindeyim.
 
 
 
 
Sağlıklı günler dileğiyle...
 
  SORULARINIZ İÇİN
 kaplanali33@gmail.com

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/9a3365841a95d92a633d278599c9d124.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42