Deli Bile Doğruyu Söylüyor

Deli Bile Doğruyu Söylüyor

Deli Bile Doğruyu Söylüyor

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 11 Ocak 2014, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Doğru olanı görmek için ne yapmak gerekir? Doğru insan ne yapar, ne yapmalı? Doğruya ihtiyacımız var mıdır?
Doğruluk üzerine sorularımızı arttırabiliriz. Doğru olanı görmek için yapılacak bir işlem, dürüst olmaktır. Dürüst yaşamaktır. İnsan; yalan söylemeyi meslek edinmemelidir. Doğru insan kesinlikle yalan söylemez. Yalan söylenmediği bir ortamda ise, temiz toplum oluşur. Bu anlamda toplumun ve toplumu oluşturan bireylerin doğruya ihtiyacı vardır. Andımızın ilk mısraları olan “Türküm, Doğruyum Çalışkanım” sözleri temiz bir toplum oluşması için dizelenmiştir. Nitekim, doğru insan çalışkan da olur.
Bireylerin görevleri gereği, doğruları söylemesi de temiz toplum için, vazgeçilmez bir kuraldır. İşte ahlak bunun için vardır. Baba oğluna, komşunun oğlunu dövmesini öğütlememeli, anne kızına dedikodu öğretmemeli. İş adamı-esnaf hırsızlığı, vergi kaçırmayı, memur rüşveti, siyasetçi yolsuzluğu, lider insanlar yalanı-talanı kesinlikle çocuklarına öğütlememeli.
Rahmetli annemi, komşu kızdırırdı. Komşu adam, eften püften sebepler bularak tartışma açar bağrış çağrış sokağı ayağa kaldırırdı. Bir gün bana: “Oğlum şu komşunun çinkosuna (evinin damına) bir taş at ta rahatsız olsun” dedi… Çoçuk aklı hemen iri bir taş alıp evin damına atmam gerekirdi ama ben yapmadım. Çünkü doğru bir hareket değildi.
Çözümü ahlak dışında aramak sürekli kaos ve kargaşa oluşturur.
Ülkemizin siyasi gelişmelerinde buna benzer olayları artık her gün yaşar olduk. Siyasetçi; babalar ve oğulları doğru yapılmayan işlerle konuşulur oldu. Tır ve otobüslerle silah ve savaş malzemeleri bir yerden bir yerlere taşınma iddiasıyla günümüz geçer oldu; sorumlulardan net bir açıklama yok… Doğru olan açıklamayı göremiyoruz. Otobüslerle tırlarla gizli-kapaklı silahların taşınması doğru mudur? Doğru ise, temiz toplum adına doğruluğu neden anlatılmıyor? “Evin damına taş atmaması gereken” taşıyanlara ne demeli?..
Deli bile doğruyu söylüyor:
Sözümü bir deli fıkrası ile tamamlamak istiyorum:
Akıllının biri merak etmiş, deliler ne yapıyor diye tımarhaneye gitmiş. Bir de ne görsün on beş kadar deli kuyruk oluşturmuş duvardaki deliğe, sırası gelen bakıyor ve tekrar sıraya giriyor. Dönüp dolaşıyor sırası gelince bir kez daha bakıyor. Akıllı adam meraklanmış, hemen sıraya girmiş delilerle birlikte sırası gelince o da delikten bakmış… Bakmış ama bir şey görememiş… Birkaç kez daha dolanmış sırası gelince bakmış yine bir şey görememiş ve hemen arkasında ki deliye dönüp sormuş: “ Yahu ben üç kez baktım bu deliğe bir şey göremedim, siz bir şey görüyor musunuz?” Deli: “ Sen üç kez bakmışsın görememişsin, ben tam on yıldır bakıyorum bir şey göremedim. Hemen görecek değilsin ya demiş.”
Kıssadan hisse deli bu ya, doğruyu söylüyor işte… Belki de yalan söylemeyi becerse idi içeride cennet var, huriler var dese; belki bizim akıllı adam ona inanacak ve on yıl bakmaya devam edecekti…
Allah hepimizi doğru kulları ile karşılaştırsın ve birkaç saat sonrasını görebilen kullarından eylesin! (Amin)

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/acff272af2f0b86af8d3a2e7be0e8a0e.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42