Siyaset Kızışıyor!

Siyaset Kızışıyor!

Siyaset Kızışıyor!

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 18 Ocak 2014, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Siyaset Kızışıyor!

Mersin siyasetinde yerel seçimlere doğru alınan yol; her geçen gün daralırken parti adayları da belirlenmeye başladı. Aylar öncesinden Mersin Büyükşehir ve 13 İlçe belediye başkan adaylarını belirleyen Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) ardından, Cumhuriyet Halk Partisi’de(CHP) adaylarını belirledi. Bir tek Adalet ve Kalkınma Partisi (AK PARTİ) ‘nin ilçe belediye başkan adayları kaldı. Diğer partilerin belediye başkan adayları ise vatandaşın gözünde ve seçim yarışında henüz yok gibiler…
Belki siz bu satırları okurken, Ak Parti’nin ilçe belediye başkan adayları da belirlenmiş olur ve 30 Mart’taki oy kullanma gününe kadar siyasi arenadaki yarış başlar ve şu ana kadar olan siyasetin durgunluğu, son iki aya girilirken yerini seçim coşkusuna bırakır.
Seçim coşkusunu, heyecanını bu güne kadar sadece MHP’liler, MHP’ye gönül vermiş insanlar sokakta belli ediyordu, konuşturuyordu… Onlar erken başladılar ve bir hayli yol aldılar. Özellikle MHP’nin Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz; her gittiği köyde, her gittiği beldede, her gittiği ilçede, oda ve dernek ziyaretlerinde ev toplantılarında vatandaşlardan büyük bir ilgi görüyor ve destekleniyor ve de Mersin Büyükşehir’de değişim isteyenlerin açık adresi oluyordu. Bu istek, Ak Parti’nin adayı Mustafa Sever İsminin açıklanması ile daha da büyüdü… Ve CHP’nin adayı Macit Özcan’ın kesinleşmesi ile yeni bir yarışa kapı aralayacak.
Sokaktaki vatandaş Mersin Büyükşehir Belediyesini kazanacak partinin ve adayının MHP ve CHP’den çıkacağını görüyor. Bu iki partinin adayından biri 30 Mart akşamı ipi göğüsleyecek gibi gözüküyor. Bu iki parti arasında yüzdelik oran farkı pek fazla olmayacak gibi belki de binde bir- ikilik bir oran Büyükşehir belediye başkanını belirleyecek gibi… Burada önemli bir oy oranına sahip olan BDP’nin Büyükşehir adayı da alacağı oy oranıyla, MHP veya  CHP’nin Büyükşehir adayının kazanma şansını etkileyeceği görüşü dikkat çekiyor ve farklı ihtimalleri de gündeme getirebiliyor. 
İlçe belediye başkanlarının yarışlarında ise; MHP’de, Başkan Burhanettin Kocamaz rüzgarı sayesinde ilçe belediye başkanlıklarını da MHP’nin kazanacağı yönünde olduğu sıkça konuşuluyor.
Toroslar’da mevcut Başkan Hamit Tuna’nın kişisel bilgi ve tecrübeleri ile öne çıkması; yeniden Toroslar Belediye Başkanı seçilecek görüşlerinin yoğunluk kazanması seçimlerde, önemli bir etken olacak. 
CHP’de ilçe belediye başkan adaylarının; kişisel bilgi birikimleri, halka yakın duruşları ve tecrübeleri öne çıkacak. Geçtiğimiz Cumartesi günü özellikle Akdeniz ilçesinde, Dr. Necdet Tamamoğulları’na ve Toroslar ilçesinde Şefik Zengin’e, CHP’lilerin gösterdikleri yoğun karşılama heyecanı ve coşkusu bu iddiayı doğrulayacak nitelikte.
 Ak Parti’de ise ilçe adayları netleşmediği için bu coşku ve heyecana henüz şahit olamadık.
Siyaset kızışıyor, dedik… Gerçekten de Şubat ve Mart ayı sonuna kadar Mersin’in her yerinde, ilçelerinde, mahallelerinde belediye başkanlıkları bir yana muhtarlıklarda bile kıyasıya bir yarış yaşayacağız.
Haydi hayırlısı!..
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/da089d9cdcdcf268e5f757a755c68bb7.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42