Dualar Edildi Yağmur Yağdı

Dualar Edildi Yağmur Yağdı

Dualar Edildi Yağmur Yağdı

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 25 Ocak 2014, Cumartesi

Haberi Paylaşın: 
Dualar Edildi Yağmur Yağdı
Kış aylarına girdik gireli Türkiye’nin bir çok yöresinde yağmur görülmedi. Tabi ki Mersin’e de yağmur yağmadı. Bunun üzerine susuzluk tehlikesi konuşulmaya başlandı. Su olmazsa hayatın yaşanmaz hale geleceği bir gerçek.
Su varlık demektir.
Su yaşam demektir.
Su temizlik demektir.
Vücudumuzun yüzde 70’e yakını sudur.  Su olmazsa yaşam olmaz. Su her şey demektir. 
Geçtiğimiz günlerde, insanların yağmur duasına çıktıkları şeklinde gazetemize bir haber geçtik… Haberi okuyan bazı okurlardan ‘bu çağda yağmur duası mı olurmuş’ şeklinde yorumlar edildi. 
İnançsızlık bir meslek değildir.
İnsanın suya ihtiyacı olduğu kadar dine de ihtiyacı vardır. Dine ve Allah’a inanmayan kişiler diyebilir mi ki su ihtiyaç değildir. Olmazsa olmasın… Diyemezler çünkü susuz beden çürür gider, insan  bu çürümeyi mutlak görecektir. Hissedecektir ve de yaşayacaktır. Onun için suyun varlığını inkar edemez. O halde suyun oluşması için yeryüzüne yağmurların yağması gerekiyor.
Kutsal Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de Cenab-ı Allah insanlara inanmaları için ayetler indirmiştir. 14 Asır öncesinden bildirilen o kutsal sözlerde diyor ki, Bakara Suresi 22. Ayet “O, (Allah) ki, yeryüzünü sizin için döşek (yayılmış), gökyüzünü bina (tavan) yaptı ve o gökten bir su indirdi de onunla her türlü bitkiden sizin için rızık çıkardı. Siz de artık bütün bunları bildiğiniz halde Allah’a ortaklar koşmayın.”
Her şey açık ve net ifade edilmiş. Gökyüzünden su inecek, bu su sayesinde insanların yiyecekleri-içecek suları topraktan çıkacak ve yaşam sürecek. Tabi ki bu yaşamın sürmesi için insanlar Allah’a dua edeceklerdir. Yağmur duasına çıkmak da işte böyle bir şeydir.
Büyüklerimiz, ‘yer gök dua üzerinedir’ derler. İnanmalıyız. Alemlerin Rabbi olan Allah’a inanmalıyız, O’nun birliğine, O’nun kudretine, ancak O’na kulluk edip, O’ndan yardım dilemeye ve bizi sapmışların değil, mutlu kimselerin yoluna yani, doğru yola iletmesi için O’na inanmalı ve dua etmeliyiz.
Allah yar ve yardımcımız olsun!

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/bd5ad113f494e4342c7061c4b3b7c27d.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42