1 mi çok 1 milyon mu çok?

1 mi çok 1 milyon mu çok?

1 mi çok 1 milyon mu çok?

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 08 Şubat 2014, Cumartesi

Haberi Paylaşın:1 mi çok 1 milyon mu çok?
2011’in 2. ayında yazılmış bir yazı. Günümüze ne kadar uyuyor, güncelliğini koruyor. Bu günlerde darbeci General Sisi kendini Mısır’a cumhurbaşkanı seçtirtmek istiyor.
Aslında coğrafyalar farklı mesafeler uzun olabilir ama aktörler hep aynı... İşte O Yazım:  
“Bir milyon kişi Kahire’de bir araya gelerek Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in gitmesini istedi. Hüsnü Mübarek ise gidersem başkaları gelir diye gitmemeyi uygun gördü. 
Benimde aklıma 1 mi çok 1 milyon mu çok diye soru geldi.
Evet sizlere de soruyorum kıymetli okurlarım. Gerçekten Hüsnü Mübarek mi çok, Mısır halkı mı çok?
Devlet yönetimlerinde “ben” duygusu hakim olduğu sürece ‘1’ sayısı her zaman için çokluğu temsil eder. Neden derseniz? Ülke yönetiminde yer alan sistemler 1’in isteğine uygun hale getirildiği için.
Asker, polis diğer güvenlik birimleri; 1’in emrindedir. Hukuk; 1’in emrindedir. Böyle olunca 1’e karşı 1 milyonun yapacağı hiçbir şey yoktur.
Demokrasilerde ise çoğunluğun isteği uygulanır. Yani öyle olması gerektiği öğretilir. Ama uygulamaya gelince “ben” duygusunun emri adeta demokrasinin emriymiş gibi işlem yapılır.
Şu anda ülkemizde uygulanan demokrasi şekli böyledir. Ben duygusuna hakim zümrenin Biz duygusuna hükmetmesi şeklindedir.
***
“Ben duygusu” ne diyor; “Ortadoğu’daki ülkelerde yönetim şekilleri değişecek” dedi, yıllar önce. Gelinen nokta da ne oldu? İşte Irak, Tunus, işte Mısır. Yönetim şekilleri değiştiriliyor. Ve sanki halk demokrasi aşığıymış gibi gösterilerek yapılıyor bütün bunlar. Halbuki Hüsnü Mübarek’i de getiren “ben” aynı ben; Kahire meydanına 1 milyonu yığan “ben” de aynı ben.
Irak’ı hatırlayın! Irak’ın devlet oluşunu hatırlayın! Son liderleri Saddam’ı hatırlayın! ABD’nin “ben duygusu” ile hakim olduğu Irak’ta Saddam’ı demokrasi getiriyorum diyerek yıktı ve astı. Şimdi Irak’ta günde yüzlerce insan öldürülüyor bu mu demokrasi? Bu mu insan hakları.? Demokrasi ve insan hakları aşıkları neden ABD’ye ses çıkartmıyor?
***
Yöneticiler; devlet memuru gibi olmalı. Yani Cumhurbaşkanı dahil, Parti Liderleri, başbakan, bakanlar, 657’ye tabi devlet memurlarında olduğu gibi göreve getirilir görev süresi bitince ayrılır. Böyle olmalı. Ama onlar emekli oluncaya kadar görev başındayım diye tutturuyor ve bazen de ölünceye kadar görev başındayım diyenlerde çıkıyor. Buna engel olmak sandığa sahip çıkmakla olur. Aksi halde Hüsnü Mürabek’in “ben gidersem Müslüman Kardeşler gelir” tekerlemesi gibi olur ortalık.
Eğer ki bir siyasetçinin görevi  Cumhurbaşkanlığı’na çıktı ise oradaki hizmetini görür; geri yerine döner ve yerine bir başkası gelir. Bu düşüncede olmalı devlet başkanları da bakanlar da parti liderleri de.
Bir örnek vereyim. Hem de birçoklarının hayranı olduğu, ABD yönetiminden. Şu anda eski başkanlardan kim yaşıyorsa Barak Obama’nın hizmetindedir. Obama onu nereye gönderirse bir memur gibi gider ve görevini yapar, gelir.
***
Ve;
1’in karşısında 11 susar,
1’in karşısında 111’de susar,
1’in karşısında 1111’de susar,
1’in karşısında 11111’de susar
1’in karşısında 111111’de susar
1’in karşısında 1111111’de susar
Ve 1’in karşısında bütün insanlar susar. O bir, yalnız Allah’tır. Allah birdir.
Hani derler ya “çok yaşa padişahım senden büyük Allah var!”
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/cbb9333412c69cbd4d347e8cefe8ff78.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42