Öfke!

Öfke!

Öfke!

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 15 Şubat 2014, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Öfke!
Anlık bir olaydır öfkelenmek. Birine kızdığınız an başlarsınız içinizdekileri dökmeye… Aslında kendinizce haklı olduğunuzun değişik bir tarzda anlatımıdır öfke. Tabi ki öfkeyi  de, öfkelenmeyi  de yerinde kullanırsanız. Aşırısına kaçarsanız “keskin sirke küpüne zarar verir” atasözü gerçekleşir ve “öfkeyle kalkan zararlı oturur.”
Öfke, iç organlarımıza zarar verebilir.
Öfke, insana düşman kazandırır.
Öfke, sorunları çözümsüzlüğe doğru yol aldırır.
Öfke, insanı yalnızlaştırır.
Öfke, insanı saldırgan yapar.
Öfke, insanı sosyal yaşamdan uzaklaştırır, istenmeyen insan şekline sokabilir.
Öfke, insanların öfkelendiği anda verdiği kararlarında sağlıksız olmasına yol açar. Kendisine ve işine zarar verir.
Herkes yaptığı işle ilgili kendince öfkelenecek nedenler bulabilir. Ya da sizi öfkelendirecek insanlar her an karşınıza çıkabilir.
Bakkalla ekmek almak için girdiğinizde, ekmek dolabını açıp tüm ekmekleri, parmakları ile dürtüp, avuçlayıp taze mi değil mi diye bakan (bizzikleyen) bir şahısa her an kızıp, öfkelenebilirsiniz.
Muhasebeci iseniz, durmadan kanunların değiştiği bir ülkede yaşamanın verdiği kızgınlıkla, mükellefinize yeni vergiyi anlatıp kabul ettirinceye kadar akla karayı seçersiniz ve öfkelenebilirsiniz.
Cep telefonunuza sık sık gelen   “ sayın… size avantajlı” diye başlayan reklam konuşmasına öfkelenebilirsiniz. (….!)
Temel gıda ihtiyaçlarına gelen zamlara, benzine, mazota, tüpe gelen zamlara da kızıp öfkelenebilirsiniz.
Siyasetçi iseniz, anket sonuçları iyi çıkmazsa anketçiye kızarsınız, kızma sonucuna öfkelenirsiniz ve hatta anketçiye nazınız geçiyorsa ve güç sizde ise “kaldırın” emrini dahi verebilirsiniz. Yayın yapan kuruluşlara öfkenizi belli edersiniz.
Günümüzde özellikle siyaset arenasında ; sanki, öfke eşittir güç gibi algılanıyor. Yani gücünüz varsa öfkelenin gibisinden…   Ama bir de bakarsınız, o güçle kullandığınız öfke size de zarar verebilir. Ve gün geldiğinde yalnızlık içinde olursunuz.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/966c988641200f89cfca6b79f30d90cf.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42