Bu Sevgi Cumhuriyet Demektir

Bu Sevgi Cumhuriyet Demektir

Bu Sevgi Cumhuriyet Demektir

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 19 Nisan 2014, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Bu Sevgi Cumhuriyet Demektir
23 Nisan 1920, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Ankara’da açıldığı gün. O gün, İstanbul hükümetinin yok sayıldığı, Türk Milletinin egemen olduğu, güç olduğu bağımsız olduğu gün olarak ilan edildi. Bu, “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” veciz sözüyle de yerini bulurken, Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuran halka da Türk Milleti dendi.
Gerçekten Türk adı ile tam bağımsız kurulan ilk Türk Devleti, Türkiye Cumhuriyeti Devletidir. Devletimizi yüceltmek, O’nu korumak, yaşatmak tek parça halinde çocuklarımıza devretmek her Türk evladının boynunun borcudur.
Süte su katılmayacağı gibi, Türkiye Cumhuriyeti Devletine de ayrık otları ekilemez. “Pişmiş aşa” da su katılmaz. Yapılacak tek bir gayret vardır. 1920’de temeli atılan devletimize sahip çıkmak. Bu uğurda her daim olduğu gibi canı pahasına mücadele etmek, her Türk gencinin birinci vazifesi olmalıdır.
Demokrasi uğruna bölünme kabul edilemez. Demokrasi adına başka diller üniter yapı içerisinde yer bulamaz. Demokrasi uğruna eyaletlerin kurulması düşünülemez. Demokrasi adına iktidar olmak için, her yolun mubah olacağı varsayılamaz.
Son cümleden yola çıkarak ülkemizde Ağustos ayında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi için birkaç söz edebilirim. Demokratik yarış varsa eğer, bırakın pazarlıklar yapmayı. Şartları uyan her TÜRK evladı çıksın Cumhurbaşkanlığına aday olsun. Günlerdir medya da iki isim üzerine tartışma yapılır durur. Bu demokratik değildir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yönetecek isimler sadece iki kişi de değildir. Öyle ki Cumhuriyetin kurulduğu günden beri çok kıymetli isimler yönetimde bulunmuşlardır. Türk Milletinin çıkarlarını kollayan, Türk Milliyetçiliğini savunan, Lider ülke Türkiye sloganıyla özdeşleşen bir çok değerli şahsiyet yine çıkacaktır. Aday da olacaktır. Yeter ki önleri açılsın. Gerçekten demokratik bir yarış yapılsın. Millete kendini anlatabilsin, il il ilçe ilçe kapı kapı gezsin insanları kendine mest etsin, aşık etsin öyle oy alıp sandıktan çıksın… O zaman hep birlikte göreceğiz, milletin en az yüzde altmışının oyunu alarak Cumhurbaşkanı seçilebilecek ne isimler ortaya çıkacak.
***
Mersin’in yerel TV’lerinden birinde Flüt(Kaval) çalma yarışmasını izledim. Bu yarışma Mut ilçesinde yapıldı. Televizyonumda, kumanda ile seyredecek bir konu ararken, bu yarışmaya dek geldim… üşenmeden sahne alan her yarışmacıyı izledim, kavaldan çıkan sesleri dinledim, bir tanesinin çalışına, üfleyişine gerçekten mest oldum. Yanık yanık çıkan kavalın sesine hayran kaldım, sanki içim geçti, eskiler öyle der… Benimde içim geçti ve dedim ki; “koyun olsam hiç düşünmeden bu sesin peşinden giderim.”
***
Bu yorumsuz fıkramdan sonra, Türk gençlerine önereceğim tek bir söz vardır. O da; “insanı sev, insanı öteleme, insanı Cenab-ı Allah’ın sevgili kulu olduğu için sev!” 
Bu sevgi demokrasi demektir. Bu sevgi Cumhuriyet demektir. Bu sevgi özgürlük demektir. Bu sevgi egemenlik demektir. Bu sevgi kardeşlik demektir. Bu sevgi ayrışmayı değil birleştirmeyi getiren demektir. Ve bu sevgi gerçekten de paylaşmak demektir.
23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun!

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/b10de51d8afdabb45aabac38440f6597.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42