Kömür

Kömür

Kömür

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 17 Mayıs 2014, Cumartesi

Haberi Paylaşın:İlkokul ders kitaplarımda en çok ilgimi çeken konu “kömür”dü. Kömürün ülkemizin kalkınmasında çok önemli bir enerji kaynağı oluşu, anlatılır devletimizin kalkınmış güçlü bir devlet olması için kömürün bulunuş öyküsü adeta beyinlerimize kazınırdı. Onun için kömür denilence hep aklıma Uzun Mehmet” ismi gelir.
1829 yılında Uzun Mehmet asker ocağında vatani görevini yaparken, komutanı elinde siyah bir taşı anlatır. “Bu taş çok değerli bir madendir. Yanıcıdır. Ülkemizin güçlü olması için bu madenlere ihtiyacı var. Sizlerde köyünüze gidince bu taşı dağ taş demeden arayıp bulun.”der. Uzun Mehmet Zonguldak ilinin Ereğli kasabasına döndüğünde ilk işi siyah taş aramak olur. Dağ taş gezer ve sonunda siyah taşları bulur… Sevinçlidir. Evine getirir annesinin ekmek attığı sacın altına birkaç tanesini atar ve alevler yükselir… Hemen komutanına gider taşı bulduğunu müjdeler. O sevinç o müjde; vatan sevgisidir. Vatana sahiplenme duygusudur. Vatanının güçlü olması için yapılan coşkudur. Heyecandır. Aşktır.
Uzun Mehmet öyküsünü ilkokulda ders kitaplarımda okudum. Hala da unutamam. Unutmamda mümkün değildir. Çünkü vatanını seven her Türk evladı bu öykülerle yaşamalı ki, vatan toprakları sahipsiz kalmasın. Vatanın her karış toprağı altın değerinde olsun.
***
Kömür dendi Soma’da canlar yandı. Kömür dendi yerin binlerce metre altında yüzlerce işçimiz can verdi. Kömür dendi kalplerimiz simsiyah oldu. Kömür dendi, özelleştirmeler gündeme geldi kömür dendi taşeron firmalar hatırlandı. Halbu ki; kömür denince kazalar ve ölümler değil; vatan aşkı vatan sevgisi vatanın güçlü olması akla gelmeliydi.  
Güçlü millet, güçlü devlet olmanın tek yolu sağlam adım atmaktan geçer. Manisa’nın Soma ilçesindeki kömür ocağından işçilerimizin cansız bedenleri değil, her gün tonlarca kömür çıkartılmalıydı. Kömür ocağı denilince akla ‘her an kaza olur’sözü değil, sağlam alt yapı, güvenli donanım ve tecrübeli işçilik gelmeliydi.
Kazaların arkasına sığınarak siyasi ve ticari mesajlar verilmesi de; Yönetim ve idare kademelerinde bulunan insanların, yeterince becerikli olmadığını göstermektedir. Devletimizin; vatan aşkı ile yanıp tutuşan “Uzun Mehmet”lere, kömürün güçlü devlet olmasındaki önemini bilen komutanlara ve değerli madenleri işletip kalkınmada lider ülke hedefinde olan yöneticilere kavuşması dileğimle, Soma Kömür ocağında vefat eden işçilerimize Cenab-ı Allah’tan Rahmet, ailelerine, yakınlarına, sevenlerine ve Yüce Türk Milletine başsağlığı diliyorum. 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/a66ed17d632eae3f3b2500a1759921f0.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42