Aklıma “Ikra” Geldi

Aklıma “Ikra” Geldi

Aklıma “Ikra” Geldi

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 24 Mayıs 2014, Cumartesi

Haberi Paylaşın: 
Aklıma “Ikra” Geldi
Ikre bismi rabbikelleziy halak”  ( Yaratan Rabbinin adıyla oku. ), (96.Alak Suresinin Birinci Ayetinin Meali Şerifleri)
Mersin Yazarlar Derneği olarak yapılan etkinlikte Mersinli yazarlar ve  kitapları tanıtıldı.
Bu Mersin’de ilk defa açık alanda, kendine özgü bir etkinlik oldu. Kitapların kapak resimleri sinema afiş ebadında çoğaltılarak sergilendi. Kitaplar standlardaki yerini aldı. Yörük çadırı da ilgi odağı oldu… Özellikle Yörüklerimizin milli yemeği olan sıkmamız ve ayranımız da dikkatleri çekti.
Kitap etkinliğinde bu güne kadar yapılmamış bir sergi de;  hediye kitap standıydı. Hediye kitap standında adeta kuyruk oluşturan kitapseverlerimiz, bini geçkin kitabı bir saat içinde tüketti. Etkinlik şöleni aratmadı.
Kitap şöleni yaşamanın mutluluğunu, Mersin Yazarlar Derneği Başkanı olarak ve bizzat organize ederek yaşadım. Bu fırsatı bana veren başta MEYAD yönetim kuruluna ve üyelerine teşekkür ediyorum.
MEYAD yönetim kurulu başkanlığı bana verildiği günlerde “Oku” başlığı ile kitabın ve okumanın önemine dikkat çekmiştim. Okuma- yazma bilinmese de “oku” emri geldiğinde, okuyan bir toplum olabilmenin kutsallığında yaşayabilmek,  insana verilebilecek en büyük hediye olduğunu düşünüyorum.
Açılış konuşmalarından hemen sonra sırası geldiğinde;  kürsüye davet edilen CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı; kürsüye gelirken Cuma Namazı için sela verilmeye başlandı… Aynı anda konuşmasına da başlayan Milletvekili Prof. Dr.Aytuğ Atıcı, “Benim konuşmama sela denk geldi. Hayırlı bir konuşma olacaktır diye tahmin ediyorum… Tam da sela ile beraber aklıma böyle bir etkinliği birleştiren bir tek kelime var mıdır, diye düşündüm ve aklıma “Ikra” geldi” dedi.
Niyetimiz halistir. İyi niyettir. Mersin Yazarlar Derneği’nin insanlarımıza kitabı sevdirmesi, okutabilmesi, yeni kitapların yazılabilmesi ve yazarlarımıza sahip çıkılması adına bu etkinliğin amacına ulaşması beni oldukça memnun etmiştir.
Emeği geçen, katkı veren kişi kurum ve kuruluşlara bir kez daha teşekkür ederken, Sayın Milletvekilimiz Prof Dr. Aytuğ Atıcı; kitap ve okumanın önemini anlatmaya başlarken, etkinliği; “Ikra” emri ile örtüştürmesi de ayrı bir anlam katmıştır.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/9413d7c5a76ac5c358e167be7b6ae2bb.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42