Cumhur’un Başı

Cumhur’un Başı

Cumhur’un Başı

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 31 Mayıs 2014, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Cumhur’un Başı
Halkın başkanına Cumhurbaşkanı diyoruz. Yani Cumhur’un başı. Türk halkı ilk kez oy kullanarak Cumhurbaşkanı seçecek. Daha önceleri Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde sayısal gücü elinde bulunduran parti ya da koalisyon hükümetinin adayı Cumhurbaşkanı seçilebiliyordu. Nitekim yakın tarihimizde rahmetli Turgut Özal, Süleyman Demirel, Ahmet Necdet Sezer ve halen Cumhurbaşkanlığı görevini sürdürmekte olan Abdullah Gül, TBMM’nin kararları ile Cumhurbaşkanı seçildiler.
Ağustos ayında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi, tarihe not düşülecek bir seçim olacak. 76 milyon nüfusu olan ve 50 milyona yakın seçmeni ile Türkiye Cumhurbaşkanı’nı halk seçecek. Fakat öncesinde Cumhurbaşkanı adaylarının tespitinin partiler bazında kilitlenip kalması hiç de demokratik bir tavır değil.
Öyle ki, partilerin aday arayışı içinde olması, seçimden sonra “benim adayım Cumhurbaşkanı oldu” cümlesini dedirteceği için bu yöntem ile yapılan seçim doğru bir seçim olmayacaktır.  
Eldeki yöntem bu! Yapacak başka bir şey yok demekte çare değildir. Her ilde yüzlerce sivil toplum kurumları var, siyasi partiler dışında onların da görüşleri alınabilinir. Hatta her ilden ortalama beş aday çıksa, Türkiye genelinde 400’ü geçkin Cumhurbaşkanı adayı olur.
Cumhurbaşkanı adayları hür iradeleri ile ortaya çıkmalılar. Hem yüksek okul (Üniversite Mezunu) şartı konması da uygun değildir. Neticede halk seçecek. Halkın seçtiği birinin mezuniyeti o kadar da önemli değil. Kendine güvenen, ben Türk Milleti’ni en iyi temsil ederim diyen, kendinde o gücü hisseden ve cesur olan her Türk evladı pekâlâ halkın önüne çıkıp, Cumhurbaşkanlığı için oy isteyebilmeli.
Cumhurbaşkanı adayının ortaya çıkarak, seçim için çalışmalar yapması, adaylığı için destek istemesi gerekirken; bu işi siyasi parti liderlerinin yapması doğru değil. Aday ortaya çıkacak, Siyasi parti liderlerini ve diğer STK’ların temsilcilerini ikna edecek çalışmayı yapacaktır. Ve Cumhurbaşkanı hiçbir siyasi partiye değil, halkın Cumhurbaşkanı olacaktır.
Böyle olursa;   “Bir siyasi partiden iki aday çıkmaz” sözünü duymayız. “Çatı aday” formülüne de hiç gerek kalmaz.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/c1edfd24e03ddc4ad1baf6f0709cbf68.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42