Ramazan’da Mersin Manzaraları

Ramazan’da Mersin Manzaraları

Ramazan’da Mersin Manzaraları

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 05 Temmuz 2014, Cumartesi

Haberi Paylaşın: Ramazan’da Mersin Manzaraları
Ramazanla birlikte Mersin manzaraları da gözlerden kaçmıyor.  Adeta İki Mersin var gibi.
Doğu göçü ile başlayan Mersin’in sokaklarında su satan, simit satan, ayakkabı boyayan ve araçların camını silen çocuklar görürdük. Artık onların mesleğini ellerinden alan Suriyeli çocuklar, kadınlar var. Her kavşakta markası yabancı olan pet şişelerdeki suları satan çocuklar, kadınlar var.
Atatürk parkı, çocukluğumun en güzel günlerini yaşadığım Atatürk Parkı. Burada da Suriyeli vatandaşlardan göz gözü görmez olmuş. Piknik yapanlar, satış yapanlar, el ele kolkola zevki sefa yapanlar, denizi seyredip mis gibi Mersin havasını koklayanlar… Valla biz bile bu kadar keyifle bir Atatürk Parkı’nı doyasıya yaşayamadık. Neden mi? Neden olacak, üç kuruş asgari ücret alıyoruz, onu da yol parası yapıp Atatürk parkına gelemiyoruz. Hadi geldik, çerez alıp yiyemiyoruz. Çocuğumuza balon alıp eline tutuşturamıyoruz…  Emeğin yok denecek kadar az ücretlendirildiği ülkemizde beleşe yaşayan Suriyeli olmak varmış aslında. Sanki Suriye onlara vatan değişmiş, sanki Suriye’de hiç doğmamışlar, evleri yokmuş, çoluk çocuğu ebeveynleri, eş dost ve akrabaları hiç yokmuş... Kaçıp gelmişler, “Güzel Mersinimde” Mersinlilerden daha rahat ve huzur içinde Atatürk Parkı’nın tadını çıkartıyorlar… Kıskanmadım değil yani!
***
Ramazanla birlikte Mersin’e “Ramazan Şenlikleri” geldi. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Burhanettin Kocamaz’ın Barış Meydanı’nda her gün binlerce Mersinliye sunduğu şenliğin açılışında yer aldım. Barış Meydanı ilk kez Mehteran gördü. İki kolu ile indirdiği tokmaktan çıkan davul sesi inanın çevre yolundan duyuluyordu. Hele Türkiyem Türküsü adeta Barış Meydanını ve çevre binaları inletti… Evet ilk kez oluyordu Mersin Büyükşehir’de Barış Meydanında Mevlana Semazenlerinin dönüşü.. Başkan Kocamaz’ın mesajı da ilk kez Barış Meydanından tüm Mersinlilere duyuldu. “Herkes Mersinliyim”demeli diyordu üstüne basa basa… Elbette gururlandım. Neden? Çünkü, Mersin Büyükşehir’in parkları, yoları, sokakları işçi gördü. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin işçisini ot biçerken, sulama yaparken, çevre kirliliği yapan pislikleri torbasına doldururken gördü Mersinliler. Seçimden dolayı  kış aylarında sivrisinek ilaçlanması yapılmayan Mersinlilere, Temmuz ayında ilaç atan araçlarını gördü Mersinliler. Dahası İlçe İlçe gezerek dertleri sorunları not alan ve sabahın erken vakitlerinde Mersin’in sokaklarını gezen, bürokratlarını denetleyen, parklarında piknikçileri ziyaret eden, onlarla birlikte çay içen sohbet eden bir Büyükşehir Belediye Başkanı Gördü Mersinliler.
 Her ilçede insanları birbiriyle kucaklaştıran iftar yemeklerinde Mersinliler; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’la birlikte aynı sofrada iftar açmanın sevincini güzelliğini, sevgisini yaşadılar. Başkan Kocamaz’da bu sevgiyi onların ayaklarına kadar giderek tek tek ellerini sıkarak, yan yana durup fotoğraf çektirerek, küçük bebekleri ve çocukları severek paylaşması da Mersinliler için unutulmaz anlardan bir Ramazan hatırası olarak kalacaktır.
Bu güzelliklerin yanı sıra Atatürk Parkı’mızda da Mersin sokaklarında da doyasıya huzur dolu günler yaşamak dileğiyle, nice Ramazanlara kavuşturmayı Cenab-ı Allah’ım bizlere nasip etsin. Sağlıcakla Kalın!

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/03e59b77d448b7804cee6020265d5a64.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42