MEYAD VE SANATIN TOPLUM İÇİN ÖNEMİ

MEYAD VE SANATIN TOPLUM İÇİN ÖNEMİ

MEYAD VE SANATIN TOPLUM İÇİN ÖNEMİ

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 06 Eylül 2014, Cumartesi

Haberi Paylaşın:MERSİN YAZARLAR DERNEĞİ (MEYAD)
SANATIN TOPLUM İÇİN ÖNEMİ
 
 
            Lise yıllarından hatırlarım Osmanlı döneminde toplumun sanata bakış açısı (ya da sanatın kendini anlatma ) sıkıntısını ve bununla ilgili akımları.
            Sanatın toplumla kucaklaşmasında zaman zaman sıkıntılar, setler olmuştur bunu bazen kendimizde yaşayabiliyoruz.
            Bunun nasıl aşılabileceğiyle ilgili olarak kendi yaşayıp gözlemlediğim bir olayı paylaşmak istiyorum.
            Kısa adı MEYAD olan Mersin Yazarlar Derneği, 2008 yılında Akıl Yolu Derneği adı ile Yazar Mehmet Reşat ATA başkanlığında kurulmuştur.
            Başkanlığını ise şuan Mersin İstikbal Gazetesi Sahibi Yazar Rüştü AYDIN tarafından yürütülmektedir.
            Bu yıl Mayıs ayında Dernek üyesi yazarların bir Kitap Tanıtım Günü etkinliği düzenlendi. Siyaset, sanat ve yazarlardan oluşan yoğun bir katılım oldu.
            16 Ağustos günü Toroslar Belediyesi Bekiralanı Mahallesi’nde yapılan ““Yaylada Şiir, Söyleşi ve Aybüke Ayberk Konser “i farklılığı yaşattı.
            Şöyle ki genelde sanat programlarına gelen dinleyicilere protokol ağırlıklı konuşmalar var ve katılanlar da bu konuya ilgi duyan kişiler olurdu. Biraz daha özel zamanlarından ayırmaları gereken zaman olurdu.
            Bekiralanı mahallemiz yayla dönemi olması nedeniyle kalabalık ve hareketliydi. Açılış konuşmalarından sonra Toroslar Belediye Başkanımız Sayın Hamit TUNA ardından da CHP Mersin Milletvekili Sayın Aytuğ ATICI’nın güzel ve konuşmalarıyla sanata emek verenler ; şiir,söyleyişi ve konuşmalarla program devam etti.
            İyi bir zamanla yapılmış ; Derneğimiz üyesi şair ve yazarlarla birlikte üye olmamakla birlikte oradan bulunup programa destek veren yöresel kıyafetli, şiveleriyle söyledikleri şiirler ayrı bir tat vermeye başlamıştı. Aybüke AYBERK ‘in sahneye çıkmasıyla yavaş yavaş arttırılan tat zirveye ulaşmış ve hem sanatçının hem de izleyenlerin zevkle iştirak ettikleri bir şölene dönüşmüştü.
            Bu etkinlikte emeği geçen Dernek Yönetimine, Toroslar Belediye Başkanı Hamit TUNA,’ya Bekiralanı Mahallesi Muhtarı Mustafa TUNCER’e Toroslar MHP Meclis Üyesi Aziz MİL’e, Akasya Çay Bahçesi çalışanları ile başta CHP Mersin Milletvekili Aytuğ ATICI olmak üzere tüm katılımcılara, sanatı toplumla kaynaştırdıkları için teşekkürler.
 
 
 
 SORULARINIZ İÇİN
 
 kaplanali33@gmail.com
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/ece119cfa11a794d80bc93e5c719021f.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42