Gitmediğin Yer Senin Değildir

Gitmediğin Yer Senin Değildir

Gitmediğin Yer Senin Değildir

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 13 Eylül 2014, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Gitmediğin Yer Senin Değildir
“Geldim gördüm yendim” Sezar’ın meşhur sözüdür. Bizde deriz ki, “gitmediğin yer senin değildir” Elbette gidilmeli. Gitmediğin bir yeri tanımak mümkün değildir. Orada ne ekilir, ne biçilir ne yetişir bilemeyiz. İnsanlar neye inanır, neyden hoşlanır, dost mudur düşman mıdır? Ancak gidince öğrenilir.
Yıllardır bizlere ata sözü diye bir söz öğütlenir, adına şiirler yazılır, besteler yapılır. Nedir o söz?  “gitmesek de görmesek de; o köy bizim köyümüzdür” bence artık bu sözün çağımızda bir hükmü olmamalı. Tam aksine gidilmeli, görülmeli o köyde bizim olmalı.
Ekonomide kabul gören bir ilke de ayağa hizmettir. Müşterinin senin yanına gelmesini değil, senin onun yanına gitmen kabul gören bir uygulamadır. Demek ki kazanmak için illaki gideceksin. Yenmek için gideceksin, bilmek için, öğrenmek için ve hatta yönetmek için gideceksin.
Nisan ayından bu yana Mersin Yazarlar Derneği Başkanlığını yapıyorum. Dernek üyesi ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma verdiğim bir söz vardı. “Nerede eli kalem tutan bir yazarımız varsa, onun yanına gidip derneğe davet edeceğim” diye. Bu sözümü son bir hafta içinde Çamlıyayla’dan Anamur’a kadar yaptığım gezilerle yerine getirdim. Hala da yerine getirmeye devam edeceğim. Özellikle Anamur’da yaptığım toplantı çok olumlu geçti. Bu konuda bize yardımcı olan Anamur Belediye Başkanı Sayın Mehmet Türe ve Basın Sorumlusu Muhammet İbrahim Arıkan’a ve katılım gösteren değerli yazar arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.
Gidilmeli, nerede eli kalem tutan biri varsa onun yanına gidilmeli. Çünkü, ülkemizin kalkınması, ‘2023 Yılında Lider Ülke Türkiye’ olabilmesi ancak;  “Okur” oranının çok yükseklerde olması ile mümkündür. Cehaleti okumakla-yazmakla yenebiliriz. Aydınlığa okumakla-yazmakla kavuşabiliriz.  Kültürümüzü okumakla-yazmakla geliştirebiliriz. Düşünen insan, önce insanı sever. İnancını yerine getirir, milliyetçidir.
Okur-yazar olan, düşünen ve aklını kullanan insan aldatılamaz, kandırılamaz. Çelik gibi sinirleri olur. Sağlam karakter yapısı ve güçlü iradeye sahip olur. Onun için Mersin’in en ücra köşesindeki yazar dostlarımla Mersin Yazarlar Derneği (MEYAD) çatısı altında bir arada olmalıyız.
Saygılarımla…
 
 
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/7052d6b8a78b366c1f19a43c79fa9cfc.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42