Küskünlükler, Dargınlıklar…

Küskünlükler, Dargınlıklar…

Küskünlükler, Dargınlıklar…

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 10 Ekim 2014, Cuma

Haberi Paylaşın: Küskünlükler, Dargınlıklar…
Küskün olmak, veya dargın olmak insanın “hal”lerinden biridir. Önemli bir davranış biçimidir. İnsan, istese de istemese de her an biri ile küs olabileceği gibi birilerine dargın da olabilir. Dargın olmanın İslam dininde yeri yoktur. Müslüman olan iki kardeşin bir birine üç günden fazla dargın olunmaması yönünde bir çok hadis-i şerif vardır.
Peki küskünleri barıştıralım, birbirimize dargın olmayalım sözleri en çok ne zamanlar söylenir? Kimler daha çok söyler, neden söyleme ihtiyacı hissederler?
Bu soruları ilk defa duyar gibisiniz, nereden çıktı bu sorular diyebilirsiniz. Haklısınız da.
Dargın ve küsme hallerinin en çok konuşulduğu yerlerden birisi camilerimizdir. Bir diğer yer ise siyasi partilerin toplantı yerleridir. Bir de toplu olarak yapılan bayramlaşma anıdır.
Müslümanların birbirlerine darılması, uzun süre küs gezme hali uygun görülmez ve bu özellikle Cuma namazı vaazlarında ve hutbelerde anlatılır. Akrabalar arasında dargınlığın kabul edilmeyeceği gerçeğini daha da çok dile getirirler. Müslüman olan her insanın akrabası ile üç gün içinde mutlaka haberleşmelerini ve dargınlıklara son vermelerini isterler.
Siyasi parti toplantılarında ise durum biraz farklılık arz eder. Partililerin partilerine küsme gibi bir durumları yoktur. Aksine siyasi parti yöneticileri; daha önceki yöneticilere mesaj vermek adına ‘dargınlıklara son verelim’ isteğinde bulunurlar. Konuşmalarında sık sık dargın olunmaması, küs gezilmemesi ve barıştan kardeşlikten bahsederler. Parti olarak büyümenin, güçlü olmanın dargınlıklara son vermekle mümkün olacağını dile getirirler. Aslında mesaj yöneticilere yapılır ama toplantıya katılan tüp partililere konuşurlar. Sanki partisine küsmüş darılmış partililer varmış gibi…
Bunu öğrenmek için; geçen bayramda daha hiç yönetici olmamış bazı partililere, “sen hiç partine küstün mü?” dedim. O da, neden küseceğim, ben partime küsmem” şeklinde yanıt verdi. Demek ki partilerde küsen taraflar, çoğunlukla mevcut yöneticiler ile; daha öncesinde yöneticilik yapmış partililer arasında oluyor.  Mevcut ve eski yöneticilerin aralarında sorunlar yumağı oluşmuş ki birbirlerine dargın olabiliyorlar. Halbuki Müslümanlar dargın olamazlar. Üç günden fazla küs gezemezler. Fakat bazı parti yöneticilerinde üç günü bırakın yılları bile buluyor dargınlıklar. Küskünlükler.
İşte bunun için, dargınlıklara son verip barışmak için bayramlar vesile edilir. En ateşli en heyecanlı konuşmalar bayram konuşmalarında yapılır. Sadece ve sadece iki bayramla sınırlı kalan bu birlik ve beraberlik mesajları, dargın olunmaması dileklerinin, bugüne kadar başarı elde etmediğini de görüyoruz. Aksine, çabalar karşılıklı ziyaretlerle, davetlerle yapıldığında, dargınlıkların sona ereceği de bir gerçektir.
Bir amaç bir hedef bir ülkü uğruna bir araya gelen partililer, birbirleri ile dargın olmadan kutlu hedeflerine doğru yol almaları dileğiyle bir daha ki bayramları görmemizi Cenab-ı Allah bizlere nasip etsin İnşallah.
 
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/d6cfa364a25c35c560c926e6e7507473.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42