Üretim Demek Cumhuriyet Demektir

Üretim Demek Cumhuriyet Demektir

Üretim Demek Cumhuriyet Demektir

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 01 Kasım 2014, Cumartesi

Haberi Paylaşın:



Üretim Demek Cumhuriyet Demektir
Üretim demek, kalkınma demektir. Üretilen değerler kazanç demektir. Üretilen her şey geleceğimize yatırım demektir.
Üretim demek, özgürlük demektir, saygınlık ve itibar demektir.
Üretim demek, cesaret demektir, güç demektir.
Üretim demek, çoğalmak demektir.
Üretim demek, demokrasi ve cumhuriyet demektir.
Üretim konusunda daha çok sözler söyleyebiliriz. Lakin neyi üretmeliyiz? Sorusunu da kendimize sormalıyız.
Eğer üreteceğimiz şey toplum çıkarına ise yukarıda yazdığım özellikler bir toplumu dünya lideri yapar. İsmi, dili, tarihi, ahlaki değerleri, inançları, ekonomik ve askeri gücü ile birlikte bu lider toplum, tüm insanlığı yönetmeye yeter.
Yeter ki neyi üreteceğimize karar verelim.
29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk’ün tek hedefi milli üretim olmuştur. Bu amaçla, Türk işadamlarının yönetiminde bankalar kurulmuştur. Bunlardan en önemlisi tamamen yerli üretim ürünleri satan Sümerbank, ANAP hükümeti döneminde kaldırılıncaya kadar Türk milletine hizmet etmiştir. Sümerbank adı banka ama ürettiği ürünler giyim eşyasından tut bir çok ürünler insanlara hem ucuz hem kaliteli olarak sunulmuştur. Öte yandan yine tamamen yerli üretimlerden oluşan fabrikalar, fabrika yapan fabrikalar, ağır sanayi kuruluşları ve sanayi hammaddeleri, demiryolları, kara yolları Cumhuriyetin ilk on yılında en başarılı hizmetler olarak tarihe geçmiştir. Hatta Atatürk’ün kendi sesinden “az zamandaaa çok işler başardık!” nidasıyla yankılanmıştır. 
Eğitimde de Türk insanının bilinçli, aydın ve çağdaş olması için modern eğitim sistemleri uygulanmıştır. Özellikle Türkçe’nin geliştirilmesi, tarih sayfalarının Türk tarihindeki önemli anları ile öğretilmesi, Fen bilimlerinde bilim dergilerinin yaygınlaştırılması kamu kurumlarının kurdurulması, (TDK, TTK, TUBİTAK VB.)
Cumhuriyet ile kazanımlarımız hep üretimin iyi yönde düşünülmesi ile olmuştur. İyi yön derken elbette yapılan tüm üretimlerde Türk isminin öne çıkması düşüncesi ile gerçekleşmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 2023 hedeflerine ulaşması için, kalkınmış bir Türkiye için üretim yapılmalı. Bütün dünyaya; ‘nerde bir Türk varsa orada üretim vardır’. Sözünü ezberletmeliyiz.
Netice olarak üretmeliyiz. Her konuda Türk Milletinin çağdaşlaşması ve kalkınması için üretim yapmalıyız.
Üretim için, “Ne ekersek onu biçeriz” veciz sözünü dikkate alarak; terör üreten devletlerle ve komşularla muhabbet etmek yerine, en iyi üretim için Cumhuriyetimizin ilk on yılı örnek alınmalı görüşündeyim.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/f49e6d8e93d4f98d7a99736ff27efd47.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42