Simit ve Simitçilik

Simit ve Simitçilik

Simit ve Simitçilik

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 08 Kasım 2014, Cumartesi

Haberi Paylaşın:SİMİT ve SİMİTÇİLİK
 
 
 
            Bu , Mersin İstikbal Gazetesi’nde 100. yazım. Hani “Dalya”  derler ya.
 
            Bu yazımı, mevzuat konulu yazmayı düşünüyorum. Fakat Bu hafta içerisinde iki mesai arkadaşımla bir simit fırını sahibine iade-i ziyarette bulunmaya gitmiş olmam fikrimi değiştirdi.
            Biraz duygulandım ,biraz mutlu oldum, biraz da gururlandım tabi ki.
            Çocukluğumu hatırladım bir an. Yaz tatillerinde ağabeyimle sabah ezanıyla kalkar simit fırınına koşar,simit alıp satardık. Anne ve babam hep derdi “Aman sokakta gezmesinler”. Bir dönem kardeşimde simit sattı.
            Simit fırınına biraz da daha erken gitmemiz gerekirdi.Çünkü simit almak için gelen bizim yaşıtlarımız ya da bizden yaş olarak büyük kişiler de vardı, sıraya girmemiz gerekiyordu.
            Simitleri alınca hemen satmaya giderdik.
            Çocukluğumuzun bir dönemi böyle geçti.
            Gittiğimiz simit fırını sahibi Reşit Usta ile konuşurken biraz bu anılarımı da tazelemiş oldum.Ziyarete gittiğimiz bu fırından da simit alıp ,satardık.
            Ankara, İstanbul gibi Büyükşehirlere gittiğimde çocukluğumuzda ya şu anda Mersin de olduğu gibi simitçileri görme şansımız yok zaten. Şehrin belirli merkezlerinde küçük simit arabalarında ve belirli tek tip kıyafetlerde simitçileri gördüğümüzde  imreniyoruz elbette.
            Ülkemizde simit bir simge aynı zamanda çalışanların ücretle ilgili protestolarında kullandıkları bir yiyecek, genelde de çay ve simit hesabı yapılır.
            Reşit Usta ile biraz sohbet ettiğimde çok şeylerin de değiştiğini anlattı. Yıllar önce 60-70 kişi gelirdi sabahları simit almak için şimdi ancak 8-10 kişi geliyormuş! Sayı bu kadar azalınca diğerleri nerede diye sorası geliyor insanın?
            Ülkemiz ve şehrimiz sürekli büyüyor. Ulu Önder Atatürk’ün dediği gibi, “Muasır medeniyetler seviyesine” ulaşmak hedefimiz.
            Medya aracılığıyla görüyoruz simit satan işyerlerini. Vatandaşlarımız dünyanın bir çok ülkesinde açma çabasındalar. Allah muvaffak etsin.
            Buradan dönelim şehrimize. Çocukluğumuzdan beri çok şey değişti ve gelişti. Çocukluğumuzda ki tadını, kokusunu bildiğimiz ve sattığımız zaman ki birçoğumuza hayatı öğretme aracı olan simidimize sahip çıkmalıyız.
             Asıl mesele ilerleme ile birlikte özümüzü,gelenek ve göreneklerimizi de koruyarak , onu gelecek nesillere taşımak.
                       
           
SORULARINIZ İÇİN
 
 kaplanali33@gmail.com

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri