Atsız’ı Anmak

Atsız’ı Anmak

Atsız’ı Anmak

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 13 Aralık 2014, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Atsız’ı Anmak
20 Nisan 1920’de Büyük Millet meclisini kurduk. 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan ettik ve bu Cumhuriyeti kuranlara da Türk halkı dedik.
Bundan ötesi nedir? Tabiî ki çok çalışmak. Türk’ün ve kurduğu Cumhuriyetin ilelebet yaşamasını sağlamaktır.
Ama öyle olmuyor. Türklerle ve Cumhuriyetle hesabı olanlar boş durmuyor. Bir şekilde siz adına psikolojik harp deyin veya başka bir isim takın ama sürekli savaş halindeler.
Bu savaşın tarihlerinden biri 1944 yılıdır. Yani 70 yıl öncesi.  O dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’dür. Başbakanı Rüştü Saraçoğlu, Milli Eğitim Bakanı’da Hasan Ali Yücel’dir. Diğer tarafta Komünizmle mücadele için araştırmalar yaparak yazılar yazan; şair, yazar sosyolog ve Türkolog olan Hüseyin Nihal Atsız ve arkadaşları vardır. Atsız, çıkardığı Orhun Dergisi’nde dönemin Başbakanı Rüştü Saraçoğlu’na  acık mektup yazarak; Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’i, komünistlere yardım ettiği iddiasıyla istifaya çağırmıştır. Bunun üzerine Hüseyin Nihal Atsız, Irkçılık-Turancılık davasından mahkemeye verilir. 3 Mayıs 1944 günü yapılan duruşmaya, Atsız’a destek vermek için bir araya gelen Türkçü öğrenciler alınmaz… Gösteriler artar, olaylar büyür, yüzlerce öğrenci gözaltına alınır ve o günden sonra Türkiye’de komünizmle mücadele başlar.
Cumhuriyeti kuranlara Türk halkı dedikten sonra “NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE” sözünü söylemek kadar onurlu, şerefli ne olabilir? Göğsümüzü gere gere “BEN TÜRKÜM” demekten daha güzel ne olabilir? Yaptığın çalışmalardaki her başarılı işi;Türklükle bağdaştırıp övünmekten beni ne alıkoyabilir? Ulus devlet olmanın en önemli ve anlamlı olanı budur. Milletinle övünmek gurur duymak ve coşmak.
Hüseyin Nihal Atsız’da o gün Türklüğüyle gurur duymuştur, genç cumhuriyeti tehlikelerden korumak için Türklüğe sarılmanın önemini anlatmıştır. 11 Aralık 1975 günü vefat eden Türkçü, şair yazar Hüseyin Nihal Atsız’ı rahmetle anıyorum. Toprağı bol, mekanı cennet olsun.
Neticede, cumhuriyeti kuranların Irkçılıkla-Turancılıkla suçlanması halkımızı rencide etmiş, Türklerin Cumhuriyet içerisinde ayrı bir millet gibi algılanmasına ve bugün gelinen noktada ise o algının tartışma yapılır olmasına vesile olmuştur. İşte bu, psikolojik savaşın bir sonucudur.
Allah Türk Milletini korusun ve yüceltsin!
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/1e414f4bef8233e8216ea5832fffa113.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42