Aralık’tan Bakınca…

Aralık’tan Bakınca…

Aralık’tan Bakınca…

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 27 Aralık 2014, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Aralık’tan Bakınca…
Aralık ayı geldiğinde, sonuna doğru günler sıralanıp gittiğinde sanki kendimi bir yokuş çıkıyormuş gibi hissederim. Üfleye püfleye, çıktığım bu aylar beni yorduğunda, avuçlarımı dizlerimin üstüne koyup hafifte belimi bükerek dinlenmeyi bile hayal ederim… Hele birde Ocak ayının sabahını görünce, o sabahın buz gibi ayazında yüksekten ama çok yüksek bir kalenin burcundan kuşbakışı bakıyorken sıralanmış on iki ayın hepsini görür gibi oluyorum… İnişi kolay olacak diyorum ama çıkışı, Aralığa doğru yol alışı yine zorlanacakmış hissi verir hep bana.
 Bugün 27 Aralık, (gazetemizi okurken 29 Aralık olacak) Ocak ayının ilk gününün sabahına birkaç gün kaldı. Geçmişe bir baktım, 2014 yılının soğuk günleri doruğa çıkartan Ocak ayından Şubat’ından, baharın müjdecisi Mart’ından Nisan’ından Mayıs’ından ve bunaltıcı sıcakları çağıran Haziran’ından Temmuz’undan, Ağustos’undan ve serinletici, üşütücü baharın sonuyum diyen Eylül’ünden, Ekim’inden Kasım’ından velhasıl Aralık ayının son günlerindeyiz.
2014 yılı Mersin için hareketli bir yıl oldu. Seçim meydanlarında siyasi partilerin adaylarının seçim yarışında olduğu, meydanların dolup taştığı insanlara verilen hizmet vaatlerinin konuşulduğu ve Mart ayının 30’unda bu yarışı sonuçlandıran sandığı gördük. Sandıktan çıkan sonuca göre de Mersinliler değişim istedi. CHP’li bir adayın görevi sona ererken MHP’li bir adaya görev verildi. Değişim elbette beklentileri de beraberinde getirir. Bu beklentilere yanıt verecek olan Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Tarsus’taki 20 yıllık belediye başkanlığı tecrübelerini elbette Mersin Büyükşehir’de değerlendirecektir.
Mersinliler olarak yapacağımız tek bir şey vardır. Hizmetlerin yapılması için zamana ihtiyacı olana  o zamanı vermektir. Eleştirileri yapıcı yapmaktır. Bildiğiniz gibi yıkmak kolay yapmak zordur.
2014 yılı Mersin’de siyasi açıdan hareketli olduğu kadar, ekonomik açıdan da iyi bir yıl olmadı. İşsizliğin çok fazla olduğu, işletmelerin kar edemediği, çalışanların alım gücünün her geçen ay daha da azaldığı bir yıl oldu. Bunun bir çok sebebi olmasına rağmen en önemli unsurlardan biri de Suriyeli göçmenlerin ilimize akın etmeleri olmuştur. Hem ekonomik,. Hem sosyal sorunları beraberinde getiren bu göç dalgası çözüm bekleyen kocaman bir sorun olmuştur.
Aralık ayından geriye doğru baktığımızda Mersin için ulaşım sorununa çözüm araştırmalarının başlatıldığını görüyoruz.  Acilen çözülmesi gereken bu ulaşım konusuna Mersinliler olarak hep birlikte girişkenlik göstermeliyiz. Bu sorun Mersin’in sorunu olmaktan çıkmalı gerekirse ortak akıl ile bir lobi faaliyeti bile yapılmalı.
Mersinliler sıcak kanlı insanlardır, sevecendirler, hiç kimseyi ötelemezler, ayırmazlar birlikte yaşam sürmeyi önemserler velhasıl aralık ayının son yokuş günlerini bile çıkarken kahırlanmazlar… Hepinize selam olsun, yeni yılınız kutlu olsun. Yeni yıl sizlere sağlık huzur ve mutluluk getirsin.
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/5a8bde8cf2930926fdf291489b258cd5.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42