Dıkıl

Dıkıl

Dıkıl

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 17 Ocak 2015, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Dıkıl
Kibarca konuşmak çok önemli, insan olmanın en önemli vasfı saygılı olmaktır. İnsanlara nazik davranabilmektir. Kaba hareketler yerine kibarca davranış gösterebilmektir.
Nedir kibarlık? İnsanların toplum içinde nazik ve terbiyeli davranışı, toplumun kabul gördüğü temel ahlaki kurallara gösterilen uyum ve nezakettir.
Kibarca nasıl konuşulur?
Toplumun milli ve manevi değerlerine saygılı, kırmadan dökmeden nazikçe konuşma şeklidir. Kabaca konuşma olmamalıdır. Yani: Din min yerine, dinimiz; bayrak mayrak yerine, bayrağımız gibi, sen kimsin yerine beyefendi isminiz, ne istiyon yerine ne istemiştiniz hanımefendi. Sen yerine siz gibi kelimelerle konuşulmalı. Veya daha kabacası el kol hareketleri yapılarak argo tabir edilen çekil lan, git lan, yerine hanımefendi, beyefendi lütfen buradan uzaklaşınız gibi söylemler yapılabilir. Kibarca konuşulması için örnekler daha da arttırılabilir.
Kibarlık, naziklik zayıflık olarak algılanmamalı bilakis insanı güçlü kılar. Kibarlık öfkeyi bastırır, insanı zarardan kurtarır. Kibarlık sakinleştirici, kabalık ise azgınlaştırıcıdır. İnsan kibarca hareket ettiğinde göreceksiniz sabırlıda oluyor.
Bu konuyu yaşanmış bir fıkra ile bağlamak istiyorum:
Günün birinde bir belde belediye başkanı halk günü ilan etmiş. Belediye binasına gelen vatandaşları kapıda karşılayan Başkan el kol hareketleri de yaparak “ DIKIL” der. Vatandaşlar içeri girerler. Başkan toplantısını yapar, vatandaşların sorunlarını dinler ve toplantı bitince de vatandaşları uğurlar. Bu arada toplantıya katılan müdürler sıcağı sıcağına başkanı uyarırlar. “Sayın Başkanım vatandaşlara DIKIL demek kaba oluyor. Lütfen kibarca davet ediniz” derler.
Başkan yüzünü asar, “sizden mi öğreneceğim vatandaşları nasıl çağıracağımı ”der.
Aradan bir hafta geçer ve yine vatandaşlar halk günü için belediye binasına gelirler. Başkan vatandaşları yine kapıda karşılar. Belini biraz bükerek, kibarca bir ifadeyle; Lütfen “DIKILINIZ” der.
Kabalığın kibarcası da böyle oluyormuş… Aslında yerel ağız kaba değildir. Ancak yazımızın başında da söylediğim gibi toplumun genel kabul görmüş değerleriyle konuşmak insanın birlik ve bareberliğini pekiştiren, toplumcu olmasını sağlayan en önemli özelliğidir. Elbette, “Dıkılınız” yerine “Buyrun, içeri girin!” şeklinde de söylenebilirdi.
 
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/3ceb0865047f6c5095f402f71a8a5a2b.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42