İnsan Sevgisi

İnsan Sevgisi

İnsan Sevgisi

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 21 Şubat 2015, Cumartesi

Haberi Paylaşın: İnsan Sevgisi

Bir insan bir insanı neden öldürür? Topraktan yaratılan Adem ile Havva’dan bu yana insanlar arasında tartışma vardır. Bazen tartışmalar birbirlerini öldürme şeklinde sonuçlanabiliyor. Milletler arasında da bu tartışmalar savaş denilen şekle dönüşüyor ve binlerce insan birbirini öldürme yarışına giriyor.

İslam inancında sevgi vardır. Önce insan vardır. İnsan sevgisi Allah içindir. Allah’ın sevgili kulları arasına girebilmek için; bırakın bir insanı öldürmeyi,  kul hakkı yememek gerekiyor.

İslam güzelliktir. İslam saygınlıktır. İslam insanı bilgi sahibi yapar, ilim adamı yapar. İslam insanı evrende güçlü kılar. Çünkü Aklı vardır. Diğer canlılarda olmayan bu cevher ile insan evrende gerçekten güçlüdür.

Yeter ki eğitim sağlam verilsin. Eğitim almış, aklını kullanan insan güçlüdür, yüreği sevgi doludur. Önce insan der ve “yaratılanı severim yaratandan ötürü” Yunus Emre’nin veciz sözünü gerçekleştirir. Artık o insan bir diğer insanı öldürmez. Onunla konuşur, tatlı tatlı sohbet eder, sorunlarını paylaşır, gücü oranında çözüm bulur ve insanı insan olduğu için kucaklar.

İnsan tek başına değildir. Toplum dediğimiz kendi kültür ve inanç değerlerine sahip insanlarla bir arada yaşar. Bu yaşamda toplumun değer yargılarına saygı vardır, sevgi vardır, koruma vardır, hizmet vardır. Ama asla ve asla şiddet yoktur. Olmamalı.  İnsanın toplumla beraber yaşama sorumluluğu için eğitim şart. Toplumsal yapımızın temeli olan aile yapımız; son yıllarda her geçen gün daha da kötüye gidiyor, yozlaşıyor ve aile dağılmaları artıyor. Bu konu çok detaylıdır. Ben sadece eğitim konusunda anne ve babalara çok iş düştüğü için ailede alınan ilk eğitimin bir insanın ölümüne kadar taşıyacağı ahlaki değerleri kazandırdığı için eğitimi önemsiyorum. Anne ve babalar çocuklarını ahlaki değerlerimize bağlı birer evlat yetişmesi için oldukça özen göstermeliler.

Biliyorum , şu anki yaşamda ekonomik sorunlar nedeniyle anne ve babalar, yaşam mücadelesi vermekte zorlanıyor. Evine bir ekmek götürmenin, bir sıcak çorba pişirmenin gayreti içindeler. Bu haldeyken çocuklarına zaman ayırmaları da mümkün olmayabiliyor ve o çocuklar maalesef ilk eğitimi alacakları anne ve babadan o güzel eğitimi, dinimizin o güzel ahlaki değerlerini alamıyorlar. Belki de sokak kültürü ile argo konuşmalar, şiddet içeren söylemler ve daha da ötesi insan düşmanı yetişebiliyorlar. Son günlerde artan kadına şiddetin altında yatan gerçek neden bence eğitim eksikliğidir.

Önce insan diyorum ve insan sevgisi ile büyütülen çocuklarımız kesinlikle şiddetten uzak duracaklardır ve de insan sevgisine ömür boyu sahip olacaklardır.

 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri