OKURLARIMIZDAN GELEN SORULAR

OKURLARIMIZDAN GELEN SORULAR

OKURLARIMIZDAN GELEN SORULAR

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 20 Nisan 2015, Pazartesi

Haberi Paylaşın:



 OKURLARIMIZDAN GELEN SORULAR

 

 

          Bu hafta ki yazımda siz değerli okurlarımızdan e-posta olarak  gelen sorulardan; genel olabileceklerini düşündüklerime verdiğim cevapları paylaşacağım.

 

SORU:

Merhaba,

2006 yılında MEB de sözleşmeli öğretmen olarak göreve başlayıp,2011 de 632 Sayılı KHK ile kadroya geçen öğretmenler 6111 sayılı kanuna göre nasıl terfi alacaklar?

 CEVAP:

Sözleşmeli personel iken kadroya geçmeniz nedeniyle öncelikle Hayırlı olsun başarılar dilerim.

İntibak işlemleriniz normal memuriyet gibi yapılacak ; kurumunuza müracaat edeceksiniz ve kurumunuz da SGK İl Müdürlüğüne yazacak hizmetlerinizin dökümü bildirilerek hizmet birleştirmeniz yapılacaktır.

 

SORU:

Merhabalar  1 kademe verilmesi ile ilgili yazınız 4 yıllık (2010-2009-2008-2007) sicil notumun ortalaması 90 üzerinde ve herhangi bir disiplin cezası almadım. Şimdiye kadar sicil notundan dolayı kademe ilerlemesi de almamış durumdayım.

CEVAP:

Çalışmış olduğunuz kurumun özlük işleri birimi sizin herhangi bir müracaatınız da olmaksızın bu işlemi yapması gerekir.

6111 sayılı yasa ile getirilen hüküm açık. Bu konu da yine de müracaata bulunup işlemin yapılmasını talep edebilirsiniz.

 

SORU:

Merhaba..ben..size bir soru  soracaktım..ben gelir tespiti yaptırdım yeşil kart çıktı..geçen gün gittim genel sağlık sigortasına geçebilmek için ancak bana 6 ay yeşil kartlı olmanız gerekmektedir denildi..ben özelden yararlanamıyorum yeşil karttla..bu gss aylık prim ödeyerek 33 tl, yada 106 tl bu genel sağlık sigortasına nasıl geçebilirim

CEVAP

Sorunuz için teşekkürler

28.12.2011 tarih ve 28156 sayılı Resmi gazete de yayınlanan Genel Sağlık Sigortası Kapsamında Gelir Tespiti,Tescil ve İzleme Süreci hakkındaki Yönetmeliğin 12. maddesine göre geliriniz de meydana gelen değişikliğin bir ay içerisinde bildirilmesi gerekir.

 

SORU

Öncelikle yazınız için teşekkür ederim, fakat anlayamadığım eşim 2010 mart ayında … hasta bakıcı olarak çalışmaya Başladı. Bildiğiniz üzere her yılın son günü giriş çıkış yapılıyordu, dolayısı ile 2014 aralık ayının 30 unda çıkış verildi ama işe devam ettiler 1 ocak 2015

Başka bir firma ile aynı iş  yerinde çalışmaya başlayıp halen çalışmaktadır. Soruma gelince kıdem tazminatını hemen alabilecekler mi?

CEVAP

6552 sayılı yasaya göre çıkarılan Yönetmelik hükmüne göre;Alt işverenlerinin değişip değişmediğine bakılmaksızın aralıksız olarak aynı kamu kurum veya kuruluşuna ait işyerlerinde çalışan işçilerin kıdem tazminatına esas hizmet süreleri, bu işyerlerinde 4734 sayılı Kanunun 62 nci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi uyarınca yapılan ihaleler kapsamında geçen toplam çalışma süreleri esas alınarak tespit olunur ve kıdem tazminatları, ilgili kamu kurum veya kuruluşu tarafından ödenir.

Sağlıklı günler dileğiyle...

  SORULARINIZ İÇİN

 kaplanali33@gmail.com

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri