Taksim Denince….

Taksim Denince….

Taksim Denince….

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 02 Mayıs 2015, Cumartesi

Haberi Paylaşın: Taksim Denince….

 

2 Mayıs, 3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21-22-23-24-25-26-27-28-29-30-31 Mayıs.

1 Mayıs’a ne oldu?

Taksim kurbanı oldu. 1 Mayıs denince herkesin aklına Taksim Meydanı geliyor. Eylem geliyor…

Benim de aklıma Taksim’de ki esnaflar geldi. Esnafların yanında çalışan asgari ücretli işçiler geldi. İşçi bayramı ya… Taksimde kutlanacak ya… Ama Taksim kapanınca esnaf zarar etti, işçiler işsiz kaldı.

Evet aklıma Taksimde sabah gezisine çıkmayı planlayan bebekler ve anneleri geldi. Herkesin ortak paydası olan Taksimde eylemler olunca nice anneler bebişlerini gezdiremedi Taksimde.

Yine aklıma emekliler geldi. 1 Mayıs bahar bayramını sabahın ilk ışıklarında Taksim’de güneşlenerek, tertemiz havasını soluyarak simit yemek isteyen emekli insanlarımızda Taksim’e giremedi.

Tabi Taksim denince akla işçi eylemleri ve kırılan dökülen milli servetler aklıma geldi.

1970’li yıllarda ben daha küçük bir çocukken 1 Mayıs Bahar bayramını Zeytinlibahçe’deki zeytin ağaçlarının dibinde, yada Yumuktepe’ye gidip orada piknik yaparak kutlardık.

O yıllarda; Ellerine bölücü flamalarını alıp nara atarak devlete başkaldıranların kutlamasını görmeniz mümkün değildi. Provakatörlerin kurşunlarına hedef seçilen işçi kardeşlerimizin ölümlerini görmeniz mümkün değildi.

Yine görmek istemiyoruz.

Babalar, anneler ebeveynler çocuklar, dayılar emmiler teyzeler ablalar ve işçi kardeşlerimiz; 1 Mayıs günü sabah evden çıkarken piknik malzemelerimizi yanımıza alıp, bir zeytin ağacının altında konaklayıp bir güzel kahvaltı yapalım, ardından öğleye doğru yedi kule taşlarımızı yıkalım, ikindin vaktinde de çift kale maç yaparak akşamı edelim ve 1 Mayıs’ı adına yakışır bir şekilde kutlayalım. Böylece esnaf, işçi emekli velhasıl herkes bayram etsin.

VAR MISINIZ! Piknik havasında 1 Mayıs Kutlamaya?

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri