Buluşma Adresimiz, Meram Sineması

Buluşma Adresimiz, Meram Sineması

Buluşma Adresimiz, Meram Sineması

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 10 Mayıs 2015, Pazar

Haberi Paylaşın: Buluşma Adresimiz, Meram Sineması

Yaz aylarının en eğlenceli işi sinemacılıktı. 1960 ve 1970’li yıllarda sinemacılık Türkiye’de altın çağını yaşarken Mersin’de bundan geri kalmamıştır. Kışlık sinemalarının yanı sıra yazlık sinemalarda dolup taşıyordu.

Mersin’deki bir çok yazlık sinemalardan sadece birisi olan ‘Meram Sineması’ o yıllarda en gözde sinemalarından biriydi. Sağlık Mahallesi’nde (23 Evler Civarı) yapılan ve her akşam dolup taşan Meram Sinema’sı, halkın eğlendiği, güzel vakitler geçirdiği, aşıkların el ele tutuşup göz göze geldikleri ve insanların adres gösterip buluştukları merkez olmuştu.

Meram Sineması sayesinde mahalle insanları ve esnafları da bir şekilde para kazanıyordu. Kimi çekirdek satarak, kimi yiyecek satarak, kimi içecek satarak kimi de sinema afişlerini at arabası ile gezdirip reklamını yaparak.

“Çıt çıt çekirdekçi geldi” sözleriyle sandalyelerinde oturan seyircileri gezen satıcılara, “Soğuk kola elvan” tekerlemesiyle katılan meşrubat satıcılarını ekleyebiliriz.

 “At arabası” üzerine çatma şeklinde kurulan sinema afişlerinin, gündüz saatlerinde gezdirilerek akşam oynanacak filmlerin reklamı yapılırdı. Çocukluk işte bizlerde o arabaların arkasında yürür o reklama eşlik ederdik.

Film başladığında heyecanla sinema seyredilirdi. Yürekleri dağlayan sahneleri olan filmler seyredilirken ağlama sesleri neredeyse koro şeklini alırken; aksiyon filmlerindeki kahramanları veya milli heyecan içerikli sinemalardaki kahramanları seyredenlerin coşkulu alkış sesleri sinema salonunu taşar bütün mahalleden duyulurdu. 

Uzun yıllar oldu. Meram Sineması sessizliğe büründü.  Sağlık Mahallesi sakinleri, “soğuk kola elvan” seslerini duyamaz oldu. Sinemanın içini insanlar yerine, boy boy otlar bürüdü.  Ve gün geldi o hatıra yıkıldı.

Toroslar Belediyesi tarafından kamulaştırılan Meram Sinema’sının yerine; Gençlik merkezi, emekli sohbet yeri, kurs merkezi ve yeşil alan yapılacağı haberlere yansıdı.

‘Meram Sineması’ adı yaşamalı. Yapılacak tesislerin adı mı olur, içerisinde mini bir sinema gösteri odası yapılıp buraya mı ‘Meram Sineması’ adı verilir bilemem ama Toroslar Belediye Başkanımız Sayın Hamit Tuna’nın ‘Meram Sineması’ ismini yaşatması arzumuzdur.

Bende bir emekliyim. Buluşma adresimiz ‘Meram Sinema’sı olması dileğiyle… Sağlıcakla kalın!

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/d29f1f09396cebf69b9ccf2f91017adc.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42