OKURLARDAN SORULAR-2

OKURLARDAN SORULAR-2

OKURLARDAN SORULAR-2

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 15 Mayıs 2015, Cuma

Haberi Paylaşın: OKURLARDAN SORULAR-2


             Bu haftaki yazımı okurlarımdan gelen soruları da dikkate alarak bir-iki husus hakkında kısa açıklamalarda bulunmak istiyorum.

 

Doğum Yapan Bayan Memurun Süt İzni :

 

            657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 104-D bendine göre; Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat,

ikinci altı ayda günde birbuçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır.

 

Ayrıca yine aynı maddenin  (E)  bendine göre  Memurlara; en az yüzde 70 oranında engelli ya da süreğen hastalığı olan çocuğunun (çocuğun evli olması durumunda eşinin de en az yüzde 70 oranında engelli olması kaydıyla) hastalanması hâlinde hastalık raporuna dayalı olarak ana veya babadan sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla bir yıl içinde toptan veya bölümler hâlinde on güne kadar mazeret izni verilir.

 

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Hizmet Alımı yoluyla (4734-62/e) çalışanların Kıdem Tazminatlarının ödenmesi ile ilgili tereddüt edilen hususlarla ilgili olarak

Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten (11/09/2014 tarihinden geçerli olmak üzere  08.02.2015 tarihi) önce personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı kapsamında istihdam edilen ve iş sözleşmesi devam eden işçilerin kıdem tazminatlarının hesabında kamu kurum veya kuruluşlarında ilk işe başladıkları tarih esas alınır.

 Bir önemli husus da yine bu Yönetmelik kapsamında tespit edilen hizmet süresine ilişkin kıdem tazminatı, 10/9/2014 tarihli ve 6552 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce iş sözleşmesi feshedilmiş olan işçilere ödenmez.

            Sorulardan geneli ilgilendireceğini düşündüklerimi seçerek cevaplarını sizlerle paylaşmaya çalıştım. İnşallah faydası olur.

 

            Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız da Kutlu olsun.

 

Sağlıklı günler dileğiyle...

  SORULARINIZ İÇİN

 kaplanali33@gmail.com

 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri