Toy’da Bey’de Seçilir

Toy’da Bey’de Seçilir

Toy’da Bey’de Seçilir

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 23 Mayıs 2015, Cumartesi

Haberi Paylaşın: Toy’da Bey’de Seçilir

Demokrasi kelimesinin anlamı bugünlerde bol bol konuşuluyor. 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan Milletvekilliği genel seçimleri öncesinde kapı kapı gezen siyasetçiler, demokrasinin en güzel yanının seçimler olduğuna dikkat çekerek seçmenlerden partilerine oy istiyorlar.

Tek parti, tek başkan dönemleri artık geride kaldı. Diktatörlüğü kimse istemez. Yıllardır Türk seçmenin önüne sandık konuyor ve seçmenler özgür iradeleri ile gidip oylarını kullanıyor, sandıktan çıkan netice ile de iktidar belirleniyor ve ülke yönetiliyor. Bundan daha güzel bir rejim asla düşünülmemeli.

Çok partili demokrasimizde güçlü olan partiler seçimlere giriyor ve ülke yönetimini Türk Milletinden istiyor. Buna devam edilmeli. Yalnız, hile-hurda düşünülmeden seçimlere gidilmeli, doğruluk ilke olmalı,  seçimlere gölge düşürecek hal ve hareketlerden, söylemlerden kaçınılmalı, adil olunmalı ve  şaibeden uzak halkın tercihi şeffaf bir şekilde ortaya çıkmalı.

Demokrasilerde, eşit şartlarda yarış çok önemli. Hep ben seçilmeliyim düşüncesinden yola çıkılarak, ne pahasına olursa olsun sandıktan çıkmalıyım denilen bir yapıda; elbette eşit ve adil bir yarış beklenemez. Rakipler birbirlerine akıl almaz yöntemlerle saldırıda bulunurlar ve elde edilen sonuç demokrasi adına konuşulacak bir sonuç olmaz.

***

Diriliş adlı TV dizisini TRT-1’de her hafta izliyorum. Toy’dan bahsedilir bu dizide. Beyliğin beyleri bir araya gelerek önemli kararlar alırlar Toy denilen toplantıda. Hatta Bey’in değiştirilmesi bile tartışılır. Oba’nın beyliğine aday olanlar oylanır. Beylerin çoğunlukla istediği kişi, obaya bey seçilir. Demokrasi işte bu dedirtir adeta… Ama, oraya da fitne girmiş ise, yalan dolan girmiş ise, beyler, aldatma ve kandırma yöntemiyle etkilenmiş ise ve çil çil altın akçeler dağıtılmış ise o Toy’dan da çıkan sonucun sağlıklı olmayacağı kesindir. Nitekimde öyle oldu. Senaristler ve oyuncular çok güzel rollerini yaptılar. Süleyman Şah ve oğulları, Kardeşim dediği Kurtoğlu ile Toy’da kozlarını paylaştılar. Seçim öncesinde Kayı Oba’sına bey olabilmek için Kurtoğlu, Hristiyan Haçlı Tapınakçılarıyla işbirliği yapar. Oba’nın koyun-keçi  tüccarlarına Hristiyan-Tapınakçılardan aldıkları akçeleri dağıtarak onları, Süleyman Şah’a karşı kışkırtır. Yalan ve iftira ile askerleri (Alpleri) Süleyman Şah’a ve oğullarına düşman eder, yanına çeker, vs… Ve Toy’da yapılan seçim sonrasında Süleyman Şah, beylikten düşürülür ve Oba’dan sürgün edilir. Tabi Süleyman Şah ve oğulları özellikle Ertuğrul Bey, pes etmez ve savaşarak beyliği tekrar geri almanın mücadelesini verir ve Toy’u toplayarak beyliği Kurtoğlu’ndan geri alır. (Dizi film devam ediyor)

***

Seçimlerde zafer kazanmak için yabancılara ihtiyaç duyulmamalı. Onların kirli, pis akçelerine ellerimizi sürmemeliyiz. Yalan, iftira ve hile ile elde edilen başarının (Kurtoğlu örneğinde olduğu gibi) kısa süreceği de unutulmamalı.

Türk Milleti özgür iradesi ile sandığa gitmeli ve seçimini yapmalı.

 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/17d4694be26c0b028da7e9225139b4d4.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42