Gazeteciler ve Başkan Kocamaz

Gazeteciler ve Başkan Kocamaz

Gazeteciler ve Başkan Kocamaz

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 12 Haziran 2015, Cuma

Haberi Paylaşın: Gazeteciler ve Başkan Kocamaz

 

Bu hafta hükümetin kurulacağı koalisyon seçeneklerini konu olarak ele alacaktım ama Mersin basını açısından önemli bulduğum tartışma programını değerlendireceğim. Nasıl olsa yeni seçilen milletvekilleri mutlaka bir koalisyon seçeneğinde karar kılacaklardır. Çünkü, yeni milletvekilleri iki yıl sonra emeklilik haklarına kavuşacaklar, onun için en az iki yıl erken seçim kesinlikle yoktur. Benim görüşüm böyle…

2014 yılının son ayında İçel Tv, yerel gazetecilerle Mersin gündemi hakkında güzel bir tartışma programı yapmıştı. O programda konuğumuz yoktu ama meslektaşlarımız ile güzel bir sonuç elde ettiğimiz yayın gerçekleşmişti. İkincisini gerçekleştiren İçel TV Yönetim Kurulunu tebrik ediyor, yayınlarında başarılar diliyorum. İkinci tartışma programının konuğu vardı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz.

Gazeteciler, Rüştü Aydın, Mehmet Selvi, Fatih Rüştü Şahin, Abidin Yağmur, Esat Durak, yaklaşık 3,5 saate yakın bir süre içinde Başkan Kocamaz’a  sorularını sordular, Başkan Kocamaz’da her soruya içtenlikle net yanıtlar verdi. Abidin Yağmur’un internette vatandaşların yazdığı soruları tek tek aktarması ve yanıtlarını alması, sahildeki yıkımların neden yapıldığını soran Fatih Rüştü Şahin’e yıkım gerekçelerini Başkan Kocamaz yasal dayanakları ile anlatması, Esat Durak ve Mehmet Selvi’nin Mersin İdman Yurdunu’na tesis kazandırılması, akar kazandırılması için nelerin yapılabilmesi ve Cumhurbaşkanının kabul edilmesi, MHP’nin Mersin’deki ve Türkiye genelindeki seçim sonucunun değerlendirilmesi gibi konuları içeren sorulara da samimi bir şekilde yanıt veren Başkan Kocamaz; Mersin İdman Yurdu için şirketleşmesi önerisini getirmesi de önemli bir tespit olarak kayda girdi.

Ben de Mersin’in işsizlik konusunu ve ulaşım sorunu için nelerin yapılacağını ve hatta Tarsus örneğinde olduğu gibi minübüs sayılarının azaltılarak Otobüslere dönüştürülmesinin Mersin’de uygulanacak mı sorusunu sordum… 1700 adet minibüsün olduğunu belirten Başkan Kocamaz bu sayısının çok fazla olduğunu  söyledi ve Mersin şehir içi trafiğinin rahatlatılması için battı çıktılar ve kavşak düzenlemeleri ile birlikte otobüslerin teşvik edilmesi için çalışacaklarını söyledi.

Canlı olarak yapılan tartışma programı üç saati geçti ve hala devam edebilirdi ama bir yerde son bulacaktı. Yalnız iyi bir gelişme ise Başkan Kocamaz’ın bu tür tartışma programlarının devam etmesini istemesi oldu.  Gerçekten hem Mersin kamuoyunun canlı olarak izleyebildiği, hem de gazetecilerin kenti yöneten insanlarla bire bir diyalog kurmaları ve soru cevap şeklinde, gündemi sıcak tutmaları örnek teşkil eden bir çalışma oldu. Bunda elbette Sayın Başkan Kocamaz’ın gazetecileri kabul etmesi hem de ev sahipliği yapması önemli bir yer tutuyor. Mersinliler ilk kez bir belediye başkanını ve gazetecileri karşılarında canlı programda buluyor ve tamamen doğal sorularla yanıtlar alıyor. Evet ben bir gazeteci olarak, Mersinle ilgili yapılacak ve yapılması gereken tüm hizmetler için merak ettiğimiz soruların yanıtlarını direk Başkan Kocamaz’dan almanın önemli olduğunu ve tüm dedikoduları ortadan kaldırdığına inanıyorum. Programa katılan diğer gazeteci arkadaşlarımızın da böyle düşündüğünü umut ediyorum. Fitne ortadan kalkarsa, yalan olmazsa; karanlıklara elbette mum yakan çok olacaktır. Ne kadar çok birbirimizle konuşursak (diyalog halinde olursak) yalnızlık o kadar azalacaktır. Bilgi alışverişi artacaktır. Bilgili olan insanlar ise uyum zorluğu çekmeyecektir. Daha kültürlü daha medeni bir şekilde birlikte kardeşçe yaşamayı sürdürecektir.

Dileğimiz; mutlu huzurlu bir Mersin olsun ve Türkiye’de örnek gösterilen bir kent olarak, Dünya’nın sayılı merkezlerinden biri olmayı hedef seçmek olmalı. Sayın R.Kaya Tepe Bey’e ve İçel TV ile Radyo Klas çalışanlarına ve programda emeği geçen tüm dostlara teşekkür ediyorum.

Rüştü Aydın/ 12 Haziran 2015

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri