BELEDİYE,BELEDİYECİLİK VE BELEDİYECİ OLMAK-4

BELEDİYE,BELEDİYECİLİK VE BELEDİYECİ OLMAK-4

BELEDİYE,BELEDİYECİLİK VE BELEDİYECİ OLMAK-4

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 09 Temmuz 2015, Perşembe

Haberi Paylaşın: BELEDİYE,BELEDİYECİLİK VE BELEDİYECİ OLMAK-4

 

               

                İlk defa bu kadar uzun bir yazı dizisi yazmış oluyorum.

            Elbette hayatımızın her anında bize hizmet sunan ya da karşılaştığımız Belediyecilikten  uzun bir şekilde bahsetmek gayet doğal olsa gerek.

            Bu yazımda ise Belediyecinin nasıl olması gerektiğini izah etmeye çalışacağım.

            Takip eden okurlarım önceki yazımda biraz ipucu vermeye çalıştığımı hatırlayacaklardır.

            Belki yazmaya çalıştığım konular Belediyecilik hizmetleriyle ilgili de bilgi verebilecek.

            Belediyeler yerinden yönetim kuruluşlarıdır. Yerinden o beldeye/şehre hizmet için vardırlar.

            Belediyede çalışanın bilmesi gereken en önemli husus bu; hizmet sunulan kişi o bölgede bulunan ya da yaşamasa da bir şekilde bağlantısı olan kişidir. Çalışılan yerin sosyo/kültürel yapısına uygun hareket edilmeli.

            Üretken olmalı; kendi yaptığı asıl işle ilgili yeni fikirler üretebileceği gibi aynı zamanda genel Belediye çalışmalarına katkı sağlayıp fikirler sunmalı. Gelişmelere ve değişime açık olmalı.Yenilikçi olmalı.

            Farklı kurumlardan gelen personelin yaklaşımı ve yaşadıkları sıkıntılardan bahsetmiştim. Farklı kurumlardan gelmek aslında orada farklı kurumların kurumsal kimlikleriyle mevcut kurumsal kimliğin daha da zenginleşmesini sağlayacaktır. Ancak bu konudaki en büyük handikap; Belediyeciliğin iş ve işlemlerin yapılmasında daha hızlı davranmayı, ani kararlarla sorunların çözümlenmesi gerektiği ve hizmetlerinde yukarıda bahsettiğim gibi hizmet odaklı yapılmasının gerektiği sürekli olarak bilinmesi gerektiği

            Kurallar aynı fakat uygulamada zaman ve vatandaşa yansımada daha hızlı belki bazılarının bakış açısına göre de esneklik olması gerektiği.

            İstişare etmeli; yatay ya da dikey hiyerarşik anlamda olacağı gibi hizmet sunulan kesimlerle de bu diyalog, bilgi alış-verişi olmalı.

            Hizmet sunulan her aşamada karşıdaki kişiyi kendimiz gibi düşünerek gayet latif bir şekilde yaklaşım olmalı,doğru yönlendirmek suretiyle zaman kaybı en aza indirilmeli. Elbette burada çalışanların genel Belediye faaliyetleri hakkında da bilgi sahibi olması gerektiği sonucu çıkmaktadır.

            Memurum Ben kitabımda da bahsettiğim Toroslar Belediye Başkanı Sayın Hamit TUNA!nın “İlgi, bilgi ve takip “ sözü elbette çalışanlar içinde geçerli. İlgili olacak,bilgili olacak ve takip edecek hem işini hem de işiyle ilgili hususları.

 

            İşinizi sevdiğinizi çevrenize öyle bir hissettirin ki, onlar size güzel iltifatta bulunsunlar (Memurum Ben- Mesleğini Sevmek).

 

            Evet her şeyin başı ve başarının anahtarı işini sevmekte.

            Belediyecilikte de temel düstur olması gerektiği kanaatindeyim.

 

 

Sağlıklı günler dileğiyle...

  SORULARINIZ İÇİN

 kaplanali33@gmail.com

 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/c18bf129b8cd5bfb07f2e611d632de7b.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42