BELEDİYE,BELEDİYECİLİK VE BELEDİYECİ OLMAK-5

BELEDİYE,BELEDİYECİLİK VE BELEDİYECİ OLMAK-5

BELEDİYE,BELEDİYECİLİK VE BELEDİYECİ OLMAK-5

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 23 Temmuz 2015, Perşembe

Haberi Paylaşın: BELEDİYE,BELEDİYECİLİK VE BELEDİYECİ OLMAK-5

 

               

                Belediye ve Belediyecilik ilgili ve nasıl bir Belediyeci olma konulu yazımı şimdilik neticelendirmeye çalışacağım. Şimdilik diyorum yazı dizisi takip edildiğinde görüşecek ki.bir kaç yazı ile bitebilecek bir konu değil Belediye.

Belediyecilik nasıl olmalı?

Avrupa ya da Amerika gibi yerel yönetimlere verilen yetkilerin farklı olduğu ülkelerle mukayese etmeden. Kendi ülkemizden yaşanan  örneklerle anlatmanın daha doğru olacağı kanaatindeyim. Bence isimlerden daha çok Belediyeciliğin mantığı üzerinde durmak gerekir.

Belediyecilik her şeyden önce bir ekip işidir. Ekip yani takım . Deneyimi olmalı ve araştırmacı olmalı. Halkı anlayıp, halkı ne istediğine göre hareket edilmeli.

Yapılacak düzenleme ve çalışmalarda her aşamada halk bilgilendirilmeli, sürece katılmaları ve imkanlar dahilinde aktif rol alması sağlanmalıdır. Çünkü tüm hizmetler halk için canlılar için yapılıyor.

Yasalarımızda bu yönde teşvik edici. Halkın içinde olduğu her şeye vatandaşlarımız daha çok sahiplenecektir. Bu ise daha isabetli hizmetlerin yapılmasına vesile olacaktır.

“Ben merkezli “ , “Ben ne dersem O olur” dan ziyade “biz” olunduğu sürece hizmetlerde daha başarılı sonuçlar elde edilecektir.

Tarihin ilk çağlarında bile şehirleşme ile birlikte geniş yollar ve mekanlar bırakılmış, kültüre,sanata ve spora önem verilmiş. Çarşı,Pazar denetimleri daha sıkı ve önem arzetmiş. Şehrieminlerle şehir emanet edilmiş ve gerçekten hizmetleri ve halkın içinde olan Başkanlar hep efsane olarak anılmıştır.

Güzel örnekleri sıralayacak olsak belki yüzlerce sayfa yazabiliriz.

İnsanlarımız en güzel hizmeti hak ederken, diğer canlılarımızı da asla unutmamalıyız. Hayvanı sevmeyen insanı sevebilir mi? Onların da bize birer emanet olduğunu asla unutmamalıyız. Koruyup, sahip çıkmalıyız.

Dünyamız bize emanet yarınlara  taşımak için. Ben kendim bir ağaç dikip gelecek nesillere bir yeşil alan aktarabiliyorsam başarılıyımdır. O nedenle; yapılacak tüm işlerde yaşanabilir  çevre bırakılmalı. Hep denir ya “Kalkınma mı? Çevre mi?”. Kalkınacağız ama çevreyi yok ederek değil.

Belediyecilikde de planlamalar çalışmalar bu yönde oluyor ve olmalı da.

“Çevreci Belediye”, “Yeşil Belediye” gibi sloganlar olmalı.Verimli arazilere sahip çıkarak,korunarak. Başarı kriteri olarak görev yapılan dönemde artan yeşil alanlar en büyük kriter olmalı. O bölgenin florası işlenmeli her metrekareye.

En başta dedim ya “Ekip işi”. Evet,gerçekten de mükemmel çalışan bir saat gibi olmalı uyum ve ahenk içinde. Ya da bir orkestra misali farklı ses ve tonlarda mükemmel bir ahenk yakalanmalı.

“biz” olduğu sürece her hizmet güzel olur.   

           

 

            İşinizi sevdiğinizi çevrenize öyle bir hissettirin ki, onlar size güzel iltifatta bulunsunlar (Memurum Ben- Mesleğini Sevmek).

 

 

Sağlıklı günler dileğiyle...

  SORULARINIZ İÇİN

 kaplanali33@gmail.com

 

 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri