MEYAD, ŞİİR FESTİVALİ VE ŞAİRLİK

MEYAD, ŞİİR FESTİVALİ VE ŞAİRLİK

MEYAD, ŞİİR FESTİVALİ VE ŞAİRLİK

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 27 Temmuz 2015, Pazartesi

Haberi Paylaşın:             MEYAD, ŞİİR FESTİVALİ VE ŞAİRLİK

 

 

 

            Bu haftaki yazım biraz daha farklı olacak.Sanatla ilgiliYeni bir yapılanmanın sonrasında Kısa Adı (MEYAD) Mersin Yazarlar Derneği tabiri caizse “vites yükseltmeye devam ediyor”
            Ben de üyesi olduğum için rahatlıkla derneğimiz diyebiliyorum. Dernek, kurucu Başkan Mehmet Reşat ATA ve sonrasında Halit ANBER ile başlayıp devam ettikten sonra Rüştü AYDIN beyle devam etmektedir Hayatın güzel ve pozitif yanlarını sanatla ile birlikte topluma aktarmak “birliktelik ve kaynaşmayı sağlamak, sanatı toplumla yaşamak düşüncesi” her geçen gün daha da kendisini hissettiriyor. Geçen yıl Bekiralanı mahallemizde yapılan etkinliğimiz sonrası programlarla çok daha güzel neticeler elde edilmeye başlandı.
            Vites yükseltme de en büyük etkenlerden biri de derneğimize yeni katılan şair ve yazar dostlarımızın pozitifliği.

 YENİKÖY ŞİİR FESTİVALİ


            Şiir Festivali; ülkemizde sanatın ve sanatçılığında ne kadar önemli olduğunu, toplumun aslında buna ne kadar ihtiyaç duyduğunun bir sınanması olacaktı. Gelecek eleştiriler, katılım gerçekten ne vermek istediğimizi de anlamış olmamızı da sağlayacaktı.
            Elbette ki eleştiri olmadan gelişme olmaz 
            Yeniköy; 6360 sayılı yasa ile köyden mahalleye dönüştürülmüş bir yer.
Yeniköy Muhtarı İbrahim TUNCER, yıllardır sanat ve sanatçıyla köyü özdeşleştirmiş. 25 Temmuz 2015 Cumartesi akşamı Yeniköy de çok güzel organizasyon yapılmış, vatandaşlarımızda çok güzel ilgi göstermişlerdi. “ Sanat halk için halkla beraber yapılmış “ ve halkımızda katılmıştı.
            MEYAD’ın bu etkinliğinde de her zaman olduğu gibi yine yanımızda olan Toroslar Belediye Başkanı Sayın Hamit TUNA bizleri yalnız bırakmamıştı. Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Sayın Aşkın GÜNAY, Mersin Muhtarlar Yardımlaşma ve Dayanışma Dernek Başkanı Sayın Ergün ÜNLÜ ile bir çok muhtarımız, meclis üyelerimiz ve gönül dostlarımız  katılmıştı.

Her zaman olduğu gibi festival alanına gelen vatandaşlarımızın güvenliğini sağlayan, son ana kadar ayrılan Jandarmamıza ve Belediye Zabıta personelimize de teşekkürler ediyorum. Rabbim her daim yar ve yardımcıları olsun. Şehitlerimize Allah rahmet eylesin. Aileleri sabır ihsan etsin


ŞAİRLİK
            “Memurum Ben” kitabımla naçizane yazar adayı olmakla birlikte duyguların kalem aracılığıyla kağıda dökülmesi cesaretimde arttı. Şiir de yazabileceğimi düşünerek bir şeyler yazmaya başladım. İlkokul arkadaşım Remziye ÇELİK hanımefendinin yazdığım şiiri düzenlemeye verdiği katkıyla şiir ayrı bir güzellik kazandı. Yazmış olduğum Yeniköy Şiir Festivali’nde  okuması elbette ayrı bir mutluluk. Teşekkürler.

            Beni Ben Yapan Yalnızlığıma

Bazen, 
Bu şehrin kalabalık sokaklarında
Yalnızım
Adımlarım kaldırım taşlarını, yontar
Bazen de,
O kadar çok kalabalığımdır ki 
Sanki
Kaldırım taşlarının kalbini kırar
Saatleri boğazlarım 
Yorgunluktan değil,
yalnızlıktan

Dayasam da sırtımı kendi gölgeme
O da sırtını bana dayar
Bir arkadaş ,dost gibi
Doğmayan gün ,
Batan güneş gibi
Belki de ,
kalp sizdir yada dilsiz
Kör veya sağır
Yine de katılır sohbetime
Dinler gözler özler 
Tıpkı özlediğim gibi,
Ben gibi

Ya sonra
Masmavi Akdeniz’in ateşten kumsalına akarız
O bana türküler yakar,ben ona içimi açarım 
Tıpkı 
Kayalara vuran o hırçın dalgalar gibi
Gözlerimden göçüp giden martılar gibi
Sen gibi 
Ben gibi 
Biz gibi

Artık ,
bu kentin sokaklarında, koşmakta,yoruldum
Göm semde 
Şu beton yığınlarının altına özgürlüğümü 
Bir kendime yanarım 
Birde beni ben yapan yalnızlığıma

Şiir Ali Kaplan
Yorum Remziye ÇELİK

 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/5d899de2a9e6dbb6db2b4c041ee2dc4c.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42