Gazetecilik

Gazetecilik

Gazetecilik

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 03 Ekim 2015, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Gazetecilik

Gazeteci  Ahmet Hakan’a yapılan saldırının ardından gazeteciye dayak konusu yeniden ülke gündemine oturdu.

Bizler yerelde hizmet veren gazetecileriz.  Kimimiz muhabirlik yapar, kimimiz fikir işçiliği kimi de bilgisayarda hizmet verir bazıları da aşçıdır bazıları da teknik hizmetler yapar hepsi gazetecilik(Görsel-işitsel ve yazılı medya) kavramı içinde hizmet veren binanın içindedirler.

Elbette göze batan gazetenin, televizyonun ve radyonun kendisidir. Yayın kuruluşuna haber üreten muhabir ve fikir işçileri (köşe yazarları, yorumcular, editörler vb.) yazdıkları yazılar ile okuyucuyu yayın kuruluşuna çekerler. Ve onlar ilk hedef olurlar.

Zaman zaman gazetecilere saldırılar olmakta. En son örneğini Ahmet Hakan ile yaşadık. Aslında, hedefdeki gazetecilere koruma istenmeden verilmeli. Yayın kuruluşlarının binaları 24 saat görevlilerce korunmalı.

Gazeteci araştırır, toplumun çıkarının korunması gereken her yerde vardır. Bilgi sahibi olur, bilgisini haber yapar ve insanlarla paylaşır. Bu toplumun çıkarına olumlu yansırken, birilerini de üzecektir. Böyle bir habercilikte, gazetecilere tepki ve tehdit de gelebilir. Bu mesleğin olağan halidir. Ama yerelde gazetecilik yapmanın dezavantajı da  var. Ulusal anlamdaki gazetecilere yapılan saldırılar büyük yankı uyandırıyor. Yerel de yapılan baskı ve saldırılar ise ses bile olmuyor. Asıl dikkatlerin çekilmesi gereken konu budur. Çünkü, yerelde gazeteci olmak demek, yerel insanlarla yüz göz olmak demektir. Haberini yaptığın insanlarla her an her yerde karşılaşabiliyorsunuz. Kendilerince desteklenmeyen bir haberi okuyan kişi anında telefon açıp tepkisini koyabiliyor. Gazeteyi ve gazeteciyi tehdit bile edebiliyor. Her mesleğin riski vardır sözüyle gazeteci dostlarıma mesleklerinde başarılı günler geçirmeleri dilerken, Gazeteci Ahmet Hakan’a yapılan saldırıyı kınıyor ve geçmiş olsun diyorum.

Madem konuyu açtım, gazetecilerle gazeteci görünenleri ayırt etmek gibi bir sorunu da ele almak istiyorum.

Özellikle ilimiz Mersin’de eline fotoğraf makinesi alan ve gittiği mekanlarda çekime başlayan birisine yerel protokol üyeleri gazeteci gözüyle bakıyorlar. Lütfen ‘Hangi gazetedensin, kimliğin var mı?’ gibisinden sorgulama yaptırsınlar. Çekiyorlar üç beş kare fotoğraf koyuyorlar paylaşım sitelerine al sana gazeteci kimliği. Yazık!.. Bu işe gönlünü vermiş, gecesini gündüzüne katmış, evini mesleği haline getirmiş gazeteciler;  gelişi güzel fotoğraf çekenlere gazeteci denmesine çok üzülüyorlar. 

 

 

 

 

 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/c6c35aeb33805483761bc898cfd95481.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42