Koalisyon Hükümetleri Başarılıdır

Koalisyon Hükümetleri Başarılıdır

Koalisyon Hükümetleri Başarılıdır

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 17 Ekim 2015, Cumartesi

Haberi Paylaşın: Koalisyon Hükümetleri Başarılıdır

Türk Milleti 7 Haziran seçimleri sonrasında partilere verdikleri oylar sonucunda tek başına bir partiyi iktidara getirmedi.  Böylece tek başına iktidar dönemi sona ermiş oldu. Bu kez ekranların meşhur tartışmacıları 1 Kasım’da yapılacak seçimlerin yaklaşması ile birlikte koalisyon hükümetlerinin başarısızlığını anlatamaya başladılar. Tek başına hükümetlerin ise istikrar sağladığını her toplantılarında tekrarladılar. Ben de aksine bir görüş anlatmak istiyorum. Koalisyon hükümetleri başarılı olmuştur.  Sadece iki koalisyon hükümetini örnek göstereceğim.

40 yıl öncesinin koalisyon hükümetlerinden MC hükümeti (CHP+MSP), kısada sürse başarılı bir hükümetti. Öyle ki bayrak vatan dediler,  Kıbrıs’ta ki Türk soydaşlarımıza yapılan Rum mezalimine son verdiler. 1974 BARIŞ harekâtının mimarıdır, merhum Başbakan Ecevit.

Birde yakın tarihimizde kurulan üçlü koalisyon hükümeti var. DSP+MHP+ANAP’ın birlikte kurduğu bir hükümet. Bu hükümetin yaptıklarına geçmeden önce,  bir azınlık hükümetinden bahsetmek istiyorum. DSP azınlık hükümeti. Cumhurbaşkanı rahmetli Süleyman Demirel, çok az bir milletvekili sayısı olmasına rağmen azınlık hükümetini, DSP’ye kurdurdu ve hükümet kurulduktan sonraki ay bu azınlık hükümeti bölücübaşı APO’yu yakalatıp ülkeye getirilmesini sağladı.

Bu bilgiden sonra, 1999 Mart ayında yapılan seçimlerde hiçbir parti tek başına hükümet kuramayınca, en çok milletvekilini alan DSP ve onun Genel Başkanı Rahmetli Bülent Ecevit, ANAP ve MHP ile üçlü koalisyon hükümetini kurdu. Bu hükümetin öncelikli hedefi yolsuzluklarla  mücadele ve terörün kökünü kazımaktı. Bunu da gerçekleştirdiler.

Yolsuzluk yapanların yedi göbek sülalesinin mal varlıklarına el konulması  gibi çok ciddi yasalar çıkarttılar. Terör konusunda, bölücübaşının idama mahküm olması ile birlikte PKK tamamen eridi bitti. 1999-2002 yıllarındaki  terör olaylarına ve şehit sayılarına bakarak bu bilgilerin doğru olduğuna sizde karar verebilirsiniz.

Türkiye’de yaşayan insanlar güllük gülistanlık içinde, huzur ve mutluluk içinde yaşamaya başladılar. Tabi ki koalisyon bozulana kadar.

Demek ki koalisyon hükümetleri  başarılı oluyor. 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/925e261472c2817ec3d242549b86afdf.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42