Toplumsal Dayanışma Ve Biz

Toplumsal Dayanışma Ve Biz

Toplumsal Dayanışma Ve Biz

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 12 Kasım 2015, Perşembe

Haberi Paylaşın: TOPLUMSAL  DAYANIŞMA VE BİZ OLMA

 

 

            Küreselleşme ile birlikte toplum yapısında da değişiklikler yaşanmış ve özellikle de toplumun çekirdeğini oluşturan aile yapısı da maalesef bu değişiklilerden olumsuz olarak etkilenmeye başlamıştır.

            Küreselleşme ya da globalleşme ile birlikte aile yapısında ve genelinde de toplum yapımızda gözlemlediğimiz olumsuzlukları yaşamak zorunda mıyız?

            Ya da gelişme için toplumsal yapı da değişmek zorunda mıydı?

            Çok uzun sosyolojik araştırmayı gerektiren ve bir çok da çalışmanın yapılmış olduğu bu konuda uzman değilim fakat yaşadığım çevre ve gözlemlediğim kadarıyla da bunu aktarmaya çalışacağım.

            Dayanışma: özellikle üzerinde durmak istediğim konu.

            En son yazmış olduğum aşure örneğinde de anlatmaya çalıştığım gibi toplumsal olarak bizler dayanışmayı, komşu aç iken tok yatmamayı, bir ve beraber olmayı benimsemiş insanlarız.

            Teknolojik ve sosyolojik olarak gelişmeler asla toplumsal yapımızı özellikle de aile yapımızı etkilememeli, bunun kesinlikle önlenmesi sağlanmalı.

            Gönül Seferberliği olarak çalışmalar, esnaf ,dost,arkadaş,gezileri hasta ziyaretleri ve zaman zaman da taziyelere gidilmesi bu gitmelerde de sadece tek amacın Toplumsal Birlik olması aslında istenen şeyler, yaşanan güzellikler.

            Bir çok esnaf büyüğümüzün bunu yaptığını haftanın belli günlerinde bir araya geldikleri, yemek, çay-kahve bahanesiyle  sohbetler edilip hal hatırlar sorulduğunu görüyoruz.

            Bunlar elbette toplumsal olarak en büyük ihtiyacımız olan bir ve beraber olma bir araya gelme hasletimizi de gidermiş dolayısıyla da örnek olunmaya çalışılmıştır.

            Milli maçlardan sonra, ya da bir takımımızın Avrupa da başarısından sonra nasıl bir ve beraber olabiliyorsak ya da nasıl ki farklı yörelerden de olsak aynı takımların  taraftarı olabiliyorsak, düğünlerde her yöreden oyunlarla eğlenebiliyorsak, aynı mezarlıkta defnediliyorsak, bunu hayatımızın her anına yaymalıyız.

            Binlerce yıllarda oluşturulan BİZ olma duygusu asla, sen-ben saçmalığına dönüştürülmemeli bunu önlemek ya da BİZ olarak kalabilmek elbette öncelikle BİZİM elimizde,

            Aşure de tat olalım. 

            RABBİM BİRLİĞİMİZİ,DİRLİĞİMİZİ DAİM ETSİN 

 

Sağlıklı günler dileğiyle... 

 SORULARINIZ İÇİN

 kaplanali33@gmail.com

 

 

           

 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/cec010e7fa3015361215d08b23c0c3cc.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42