Bir Sevdadır Gazetecilik

Bir Sevdadır Gazetecilik

Bir Sevdadır Gazetecilik

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 10 Ocak 2016, Pazar

Haberi Paylaşın: Bir Sevdadır Gazetecilik

Bir sevdadır gazetecilik; meraktır, heyecandır, aşktır. Sevmezsen okumazsın, araştırmazsın, yazmazsın. İlla ki seveceksin. İçinde hissedeceksin yaşayacaksın gazeteciliği doya doya.

Soracaksın, sorgulayacaksın! Öğrenip, öğrendiğini aktaracaksın okurlarına, paylaşmadır gazetecilik. Paylaşacaksın ki yanlışlar olmasın, doğrular dimdik dursun. Doğru olmaktır gazetecilik.

Yalan yoktur haberinde, hile yanından geçmez gazetecinin, pazarlığı da hiç sevmez. Şantajcılık değildir gazetecilik.

***

Akşam vakti,  hava soğuk dışarıda yağmur.

Omuzun da çantası, elinde fotoğraf makinesi, birkaç adım atıyor geri dönüyor tekrar birkaç adım atarak zamanın ilerlemesini istiyordu… Birden gelen araca yönünü döndü gazeteci ; “Geldiler” dedi. Araçtan siyah takım elbise içinde bir beyefendi indi, aracı bekleyenler; “Başkanım hoş geldin” diyorlardı. Gazeteci fotoğraflarını sıraladı… Sonra salona girdiler, haberini yaptı.

Gazeteci ,akşamın soğuğunda, aç susuzda olsa görevi başındadır.

***

Güneş, tam tepesindeydi. Yazın kavurucu sıcağında alnından terler akıyordu. Attığı her adımda sırt çantası ağırlık yapsa da onun için çok hafifti…  Tarlada çapa sallayan emekçilere baktı gazeteci. Sorularını sordu, yanıtlarını aldı resimlerini çekti… Görevini yapmanın mutluluğu içinde yorgunluğunu bile düşünemedi.

Gazeteci; soğuk demez, sıcak demez, yağmur demez, çamur demez hiç yorulmadan 24 saat görevinin başındadır.

***

Sabahın kuru ayazında yatağından kalktı… Habere yetişmeliydi. Koşar adımlarla soluk soluğa eylem yerine vardı. “Grev hakkımız, söke söke alırız” Slogan ata ata yürüyordu işçiler.  Yürüyen memurlar ise “susma susma sustukça sıra sana gelecek” diye bağırıyorlardı…  Onlar yürürken fotoğraf  kareleri bir bir çekildi. Kareleri çekerken kimi zaman biber gazı solumak, kimi zaman suyla ıslanmak vardı. ‘Haberi yaparım, yorum serbest’ diyordu gazeteci.

Haberin manevi değeri çok yüksektir. Zor şartlarda dahi gazeteci görevinin başındadır.

***

Sabah ezanında açtı gözlerini, besmele çekip kepengini açtı rızkını beklemeye başladı esnaf. Esnafın halini merak etmişti . O’da sabah ezanında kalkmıştı, bir çay ocağında çayını yudumlarken simidini ısırıyordu gazeteci. Esnaf sattığını yerine koyabiliyor muydu? Tüketicilerin ekonomik değerlerinin esnafa yansıması nasıldı, merak ediyordu. Sordu esnafa aldı yanıtını yaptı haberini… 

Sosyal, Ekonomik, Kültürel ve siyasi konularda da gazeteci görevinin başındadır.

***

Bir zamanlar mahallede köyde, Komşu komşuya ses verirdi;  “İlooon! Duydun mu? Komşunun oğlu mühendis olmuş”, “Muhtarın oğlu ile Dursun’un kızı evleniyormuş”,  “ Bugün Kaymakam köye gelecekmiş” duydun  muuuu?

Günümüzde ise duyurmanın, doğru bilgi ve haber vermenin, güvenilir olmanın mesleki adıdır gazetecilik. Gazeteci ses verir duyurur ve her daim görevinin başındadır.

Mesleğini yapmanın uğraşında olan gazeteciler hem ulusal hem de yerel olarak hizmet verirler. Kimimiz muhabirlik yapar, kimimiz fikir işçiliği kimi de editor, grafik, müdür  vb. konular da hizmet verir. Hepsi gazetecilik (Görsel-işitsel ve yazılı medya) kavramı içinde hizmet veren binanın içindedirler.

Belgeye ve bilgiye dayalı haberini yaptığınız insanlarla her an her yerde karşılaşabiliyorsunuz. Kendilerince desteklenmeyen bir haberi okuyan kişi, anında telefon açıp tepkisini koyabiliyor. Gazeteyi ve gazeteciyi tehdit bile edebiliyor. Her mesleğin riski olduğu gibi gazetecide her an hedefte olarak görevinin başındadır.

Zor meslektir gazetecilik. Var olan tüm mesleklerin bilgisini, içeriğini bilmek zorundadır. Bilecek ki muhatabına soru yöneltebilsin, haberini yapabilsin.  Bunun için deneyimi çok fazla olan, uzun yıllar görevi başında çalışan bilgi tecrübeleri sağlam olan gazetecilere meslekte “duayen” kelimesini layık görürler. Duayen gazeteciler savaşçıdır.

Gazeteci okuyan insandır. Tüm mesleklerin bilgisini, işlevini öğrenmek için okumalıdır. Okuyan gazeteci bilgi sahibi olur. Bilgili gazeteci cesur olur, korkmaz. Kaleminden dökülen sözcüklerin oluşturduğu haberler etkili olur. Ahlaklıdır, toplumda saygın kişidir, namusludur, dürüsttür. Çıkar gruplarına itibar etmez, kalemini satmaz, kanunlara saygılıdır.

Bu kadar üstün vasıflara haiz olan bir meslek daha yoktur. Onun için gazetecilik kutsaldır. Toplumun değer verdiği bir güçtür.  Böyle olunca gazeteci olmak isteyenlerin önünde birkaç seçenek vardır. Yüksek okullarda okuyabilirler. Yada ‘alaylı’ tabir edilen çalışırken öğrenilen gazetecilik.  Her iki halde de mesleğin kutsallığını bilen gazeteciler görevi başında olmalıdır. 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/ce3d55d5218499ffb39293029fc399d8.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42