Gezici Kütüphane

Gezici Kütüphane

Gezici Kütüphane

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 29 Mart 2016, Salı

Haberi Paylaşın: Gezici Kütüphane

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin okuma ve yazmayı teşvik eden güzel bir çalışmasının açılışı yapıldı. Gezici Kütüphane açıldı. Yenişehir İlköğretim Okulu’nda start alan bu güzel çalışmada öğrencilerin heyecanını yerinde gördüm. Açılış, protokol konuşmalarının hemen ardından gerçekleşti. Gezici Kütüphane aracının içini gezen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın etrafını saran öğrencilerin coşkusu görülmeye değerdi. Okulun kütüphanesi gezildi, eksikler tespit edildi ve öğretmenler odasında çay sohbeti ile açılış etkinliği devam etti.

Bu arada protokol konuşmasının yapıldığı alandaki koltuklarda mini mini çocuklarımızın oturduğunu görünce, onlara geleceğin yöneticileri olma alışkanlığını da, bu vesile ile kazandırılmış olduğunu düşündüm…

Öğrencilerin hareketli oldukları bir yer ise Gezici Kütüphane otobüsünün içiydi… Otobüsün içini tıka basa dolduran öğrencilerin biri iniyor, biri biniyordu… Ellerinde ise kitaplar.

Tabi bu güzellikleri Büyükşehir Belediyesi Sekreter ve yardımcıları, daire başkanları, müdürleri yerinde görmesi gerekir. Bunun yanında Okul Müdürleri, eğitimle ilgili sendika ve stk temsilcileri de görselerdi daha iyi olacaktı. Davet edilip edilmediklerini bilemiyorum. Eğer davet edildiler de katılmadıysalar gerçekten bu güzelliği kaçırmış olacaklar, eğer davet edilmedilerse bence Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı’nın bu konuda titizlikle çalışma yapması gerekir.

Çünkü, henüz on yaşlarımızda iken gezici kütüphanelerle tanışmıştık. Evimizin önündeki boş araziye gezici kütüphane aracı gelirdi, bizlerde koşa koşa sabırsızlıkla beklediğimiz araca ulaşır, istediğimiz kitabı alır okur ve bir hafta sonra gezici kütüphane aracımız geldiğinde okuduğumuz kitabı geri verir yenisini alırdık…

Okuma kültürümüzü o günlerde bizlere alışkanlık kazandıran “Gezici Kütüphane” düşüncesini tekrar hayata geçiren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Burahnettin Kocamaz’a teşekkür ediyorum. Bu vesile ile Kütüphaneler Haftasını da kutluyorum. 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri