Çobanın Fedekar Köpeği

Çobanın Fedekar Köpeği

Çobanın Fedekar Köpeği

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 09 Nisan 2016, Cumartesi

Haberi Paylaşın: 

Çobanın Fedekar Köpeği

Doymak nedir bilmez demişler insanoğlu için. Gerçekten öyle midir? Allah’ın yarattığı kullar, Sevgili Peygamber Efendimizin “benim ümmetim” dediği insanoğlu, gerçekten doymak bilmez mi? Malda mülkte midir gözü? Kul hakkı yemekten hiç korkmazlar mı? Hep aç gözlü mü olacaklar?

Sorular peş peşe gelebilir.

İnsan;Küçük yaşlarda iyi aile terbiyesi almadıysa, büyürken toplum içinde birlikte yaşama kültürünü iyi öğrenmemişse ve kendinden başka birisine yardım etme erdemini benimsememişse o insandan kötülük adına her şey beklenebilir. O insan, küçük yaşlarda iken akranlarına şiddet uygulayabilir. O insan büyüdüğünde, her an bir başkasının malını kendi malıymış gibi alıp kullanmaya başlar. O insan Allah’ın kulu olan insanı, Peygamberimizin sevgili ümmetini sevmekten ve kardeşçe yaşamaktan hep uzak kalır… Hep bana hep bana der. Maalesef doyumsuzdur.

Bu konuyla ilgili kıssadan hisse olmak üzere bir fıkrayı sizlerle paylaşıyorum:

“Çobanın Fedekar Köpeği

Çobanın sürüsüne kurt girmiş, çobanın köpeği kurdu boğup öldürmüş. Köpeğinin bu fedakarlığı çobanın hoşuna gitmiş ve  sürü içinde öksüz dişi bir kuzu varmış. Çoban, köpeğine; “Şu kuzu senin” demiş.

Kuzu büyümüş her yıl doğum yaparak epeyce bir koyun meydana gelmiş. Ne yazık ki köpek ölmüş, çoban bir düşünceye dalmış. “ Benim fedakar köpeğim öldü, bunun şu kadar koyunu var köpeğin hiçbir kimsesi yok, ben bu köpeğin malını kime vereceğim. Hele gidip Kadı’ya bir danışayım diyerek, kadının kapısını çalmış. Kadı efendi hal vaziyet böyle, bu köpeğin malı kime düşer deyince; Kadı, “ bana düşer” demiş.

Çoban, “Kadı Efendi koyunları getireyim” diyerek ayrılmış. Ama kafası karışmış geriye dönüp, “Kadı efendi köpeğin koyunlarını sana getireceğim ama acaba siz benim köpeğin nesi oluyorsunuz” deyince, kadı öfkelenip çobanı kovmuş. (*)

Mübarek üç aylara girdiğimiz şu günlerde; Cenab-ı Allah bizleri,  insanları seven, onlara hizmeti ibadet sayan, kul hakkı yemekten uzak duran kullarından eylesin.

 

 

 

*Çobanın Fedekar  Köpeği Fıkra Yazarı; Mehmet Doğan

 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/c5d3316f13298018baa63d95c37e3483.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42