Karacaoğlan

Karacaoğlan

Karacaoğlan

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 23 Nisan 2016, Cumartesi

Haberi Paylaşın: Karacaoğlan

 

Kültüre hizmet etmek kutsaldır.  Kültür çalışmalarına destek vermek, önündeki engelleri kaldırmak gerçekten de kutsal bir hizmettir.

Daha henüz dillenmeye başlarken alacağımız kültür değerlerimizi annemiz ve babamız bize vermese ne olurdu halimiz? Elbette kültürsüz yaşardık… Renksiz, tatsız bir hayat. Demek ki kutsallığı buradandır. Bu kutsal değerlerimizi öğretenler, öğrenmemiz için destek verenler kim olursa olsun en iyi hizmetlerden birini yapıyor demektir.

17. yüzyılın yöremiz aşıklarından Karacaoğlan’ı anmak, onun için uzakları yakın etmek, onun için nefeslerimizi tüketmek ve yüreklerden dökülen inci taneleri gibi mısralarla onun için şiirler okumak sanat ve kültür adına yapılan güzelliklerden bir demetti.

Bu demet 14 yıldır derleniyor, gerçekleşiyor ve şehrimizin şairlerinden aşıklarından tutun da ülkemizin ve ülkemiz sınırlarını aşan şairlere aşıklara kadar herkesi sarıyor. Herkesi kucaklıyor. Kültür adına sanat adına şehrimiz adına güzel bir çiçek demeti oluyor.

Bu çiçeği susuz bırakmayan, Saygıdeğer hocamız Kudret Ünal’a ve onun bu güzel demetini buket buket edip her yıl yenileyen Belediye Başkanı Sayın Burhanettin Kocamaz’a teşekkür etmek gerekir. 14 yıl önce, Tarsus Belediye Başkanı olarak  Karacaoğlan’ı gönlümüzde yaşatmaya başlayan Sayın Burhanettin Kocamaz’ın ‘Uluslararası Karacaoğalan Şelale Şiir Akşamları’na defalarca basın mensubu olarak katıldım ama ilk kez evet ilk kez şair olarak katıldım ve bir de şiir okudum… o kürsüden, mikrofondan şair olarak şiirimi okumak beni o kadar duygulandırdı ki… aldığım teveccühler ile de sevinç duydum. Emeği geçen herkese tek tek teşekkür ediyorum.

Etkinlikler hep ertelendi, hep ertelendi ama bu kez ertelenmedi… Çünkü, bölücü hainlerin saldırıları sonucunda ardı ardına gelen şehitlerimiz nedeniyle yas tutmamızı bekleyenlere;  Karacaoğlan Şiir Akşamı’nda Başkan Burhanettin Kocamaz’dan tokat gibi yanıt geldi. “Herkesin şunu bilmesi lazım ki; Dünyanın Türklüğe ihtiyacı var. Türk’ün olduğu her yerde de maalesef Türk‘ü bölmek parçalamak isteyenler, her dönemde olduğu gibi bu dönemde de var. Önemli olan gönlümüzü birleştirmemiz, dilimize, kültürümüze tarihimize ve ortak değerlerimize sahip çıkmamız, işte bu tür etkinliklerle de Türk Dünyası Mersin’e geliyor, Mersinlilerle buluşuyor ve bizimde çorbada bir zerre kadar da olsa tuzumuz varsa bundan mutluluk duyuyoruz… Bu tür etkinlikler aslında geçmişle gelecek arasında bir köprü vazifesi görüyor ve kültürümü bizden sonraki nesillere aktarma yolunda da bir ortam hazırlıyor.”

İyi ki varsın Karacaoğlan!..

 

 

 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/11f63d028683772a3d08f0720bb14a8c.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42