SOSYAL SİGORTA PRİM DESTEĞİ

SOSYAL SİGORTA PRİM DESTEĞİ

SOSYAL SİGORTA PRİM DESTEĞİ

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 03 Mayıs 2016, Salı

Haberi Paylaşın: SOSYAL SİGORTA PRİM DESTEĞİ

 

 

 

            14 Nisan 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 6704 sayılı Kanunla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu’na eklenen madde ile;

 

            İşverenler yeni işe aldıkları personel, eğer ki son 1 yıl içerisinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma en defa nakdi yardım alması , İş Kur Kaydının da bulunması gerekmektedir.

            İşveren hisselerine ait kısmın karşılanabilmesi için;

-          İşverenin bundan faydalanabilmesi için , sigortalı işe başlamadan  bir yıl önceki sigortalı çalışan sayısına ilave olmalı,

-          Aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal sürede SGK’na verilmesi

-          Prim borçlarını zamanında ödemesi, gecikme cezasının, idari para cezasının da bulunmaması gerekmektedir (İdari para cezasının yapılandırılması engel teşkil etmemektedir)

 

Bu şartların gerçekleşmesi durumunda prime esas kazancın alt sınırından 1 yıl süreyle işveren payı Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenecektir.

 

            Yapılan bir düzenleme ile de ; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Kurulu’nca nakdi yardım alanlar, hanelerinde çalışabilir durumda olanlar bütünleşik sosyal yardım sistemi üzerinden İş Kur sistemine kaydedilir. Bu kişiler Türkiye İş Kurumu tarafından aktif iş gücü programı kapsamında mesleki eğitimlere davet edilir, mesleki eğitimlere katılmayan veya İş Kur tarafından teklif edilen işi üçüncü kez kabul etmeyenlerin almış oldukları nakdi yardımlar 1 yıl süreyle kesilir.

 

            65yaş aylığı bağlanması için kendisi ve eşinin gelirinin toplamının aylık net asgari ücretin 1/3 esas alınarak hesaplanacaktır.

 

 

SAĞLIK GÜNLER DİLEĞİYLE

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri