Gezen mi Çok İyi Bilir Okuyan mı?

Gezen mi Çok İyi Bilir Okuyan mı?

Gezen mi Çok İyi Bilir Okuyan mı?

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 21 Mayıs 2016, Cumartesi

Haberi Paylaşın: Gezen mi Çok İyi Bilir Okuyan mı?

Sormuşlar, çok gezen mi iyi bilir çok okuyan mı? Bu konu bir çok programlarda tartışma konusu olmuştur. Tabi ki netice almakta kolay değil.  Ben ise bu soruya, tartışmalardan uzak kendimce bir açıklık getirmeye çalışacağım.

Geçtiğimiz günlerde Liseler arası tiyatro şöleninin ilk günü etkinliğine katıldım. “Hoş Gelişler Ola” adlı Utku Erişik’in oynadığı (Daha doğrusu anlattığı) tek kişilik tiyatro gösterimini heyecanla izledim. Sanatçı yaklaşık bir buçuk saatlik hiç susmadan anlatma tekniği ile ülkemizin kurtuluş mücadelesini seyircilere hatırlatması takdire şayandı.

Hani gezenlerin gezdiği yerlerdeki anlatılanları iyi kulakları ile dinleyip anlamaları ve sonrasında bir başkalarına hemen anlatmaları “çok iyi bildikleri” iddiasını taşıyor olmasından yola çıkarak bende sizlere sanatçının tiyatro gösterimi esnasında bir isimi öne çıkartarak, milli mücadelenin ne kadar önemli olduğunu, atılacak ilk adımların milleti nasıl etkileyeceği yönünden konuyu sizlere aktarıyorum:

Osmanlı İmparatorluğu’nun işgal edilmesinden birkaç yıl önceleri Fransa’da bir sinema salonunda film seyrediliyor. Filmde beyaz perdeye yansıyan görüntüler içinde Türkleri karalayan ve ağza gelmeyecek türden bir çok sahneler vardır... Bu esnada izleyicilerin içinden biri kalkıyor oturduğu koltuğu kaptığı gibi beyaz perdenin ortasına fırlatıyor. Perde deliniyor. “Türkler bu filmde gösterildiği gibi zalim insanlar değildir” diyerek salonunun ışıklarının yanmasını ister ve ışıklar yanar… Herkes şaşkın şaşkın delikanlıya bakıyor bu kim diye?

O kişi kimmiş?  Bende orada dinlediğim için öğrendim. İzmir’de Yunan işgali sırasında o işgalci Yunan askerlerine ilk kurşunu atan gazeteci Hasan Tahsin olduğunu, çok okumama rağmen maalesef bende orada öğrendim.  Meslektaşım gazeteci Hasan Tahsin’e Allah’tan rahmet diliyor mekanı cennet olsun diyorum.

19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk milli mücadeleyi Samsun’dan başlattı ise bunun altında işte o ilk kurşunu atan gazeteci Hasan Tahsin’in Türk Milliyetçiliği vardır. Anadolu ayağa kalktı ise o ilk kurşunun büyük payı vardır.

Soruyu tekrarlayalım; gezen mi çok iyi bilir okuyan mı. Elbette okuyan çok iyi bilir. Gezende sadece gezdiği yerleri seyretmeyip, anlatılanları iyi dinleyebilirse okuyan kadar çok iyi bilir.

 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri