KENT VE PLANLAM-2

KENT VE PLANLAM-2

KENT VE PLANLAM-2

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 28 Haziran 2016, Salı

Haberi Paylaşın:Kent ve Planlama ile ilgili yazýma devam etmek istedim. Çünkü çok uzun zamandýr üzerinde durduðum bir konu “Kentlil

 

            Kent ve Planlama ile ilgili yazıma devam etmek istedim.

Çünkü çok uzun zamandır üzerinde durduğum bir konu “Kentlilik” .

Evet “Kentli olma, Kente ait hissetme” üzerinde en çok durmaya çalıştığım konular bunlar.  Geçen yazımda da bahsetmiştim “Kentler bizim yaşam kalitemizi” arttırmalı. Yaşam kalitesi sadece yapılaşma, yeşil alan ,spor alanları ile değil elbette, tarih,doğa,turizm,eğitim yani hayatımızın her alanında olmalı.

Ülkemizin Kalkınma Planları yapıldığı gibi şehir planları da salt şehirleşme bazlı olmamalı, tabiri caizse taşlar tam anlamıyla oturmalı. Yani Kent Planlanırken yapılan maketlerde, alanlarda insanlar yaşıyormuş gibi düşünülmeli.

Çok ileri daha doğrusu planlama  anlamında fazla bilgili değilim bunlar sadece kentlilik özleminden düşünüp , yazdıklarım.

Geçmiş ve gelecek arasında öyle bir kurulmalı ki kopmamalı, yaşamaya devam etmeli, insanlar çocukken koştukları sokakları, oyun oynadıkları tarlaları hissetmeli belki hepsi değilse de bir kısmı korunmalı.” Hafızamızı kaybettiğimiz sürece yarınımızı yaşayamayız”.

            Şehrimizin en önemli sorunlarının başındadır Kentlilik olgusunun oluşturulmaması. Ülkemizin her yerinden , hatta yurt dışından bile gelenlerin ortak bir “Mersinliyim” bilincinin oluşması sağlanmasıdır.

            Belki zor ama imkansız değil, belki zaman alacak ama geç kalınmadı.

            Kent ve planlamamız yapılırken kesinlikle “MERSİN” marka olarak öne çıkmaya devam etmeli. Önceki yazılarımda da bahsetmiştim. Mersin için marka “Şehir Mezarlığı” ve oranın vermiş olduğu “KARDEŞLİK ŞEHRİ” yeterli.

 

 

 

SAĞLIK GÜNLER DİLEĞİYLE

 

 

 

            

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri